Determinants of housing prices in Turkey
Türkiye'de konut fiyatlarının belirleyicileri
- Tez No: 53351
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
öz TÜRKİYE'DE KONUT FİYATLARININ BELİRLEYİCİLERİ Hasekioğlu, Gaye Master, İktisat Bölümü Tez Yöneticisi : Y. Doç.Dr. Alper Güzel Eylül 1996, 105 sayfa Bu model gelir, konut stoku, konut kredileri ve reel faiz oranlan değişkenlerini kullanarak, reel konut fiyatlarının nasıl belirlendiğini tesbit etmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu modeli diğer modellerden ayıran en önemli nokta; reel konut fiyatlarının talep ve/veya arz gibi klasik konut piyasa mekanizması içinde belirlenmesi değil, konut yatırımlarının tüm boyutlarıyla teorik bir çerçeve içinde belirlenmesidir. Konut piyasasının ardında yatan bu teorik mekanizma“ Refah Sahibinin Portföyü”olarak isimlendirilir, ki burada yatan talep karan refah' a ve konut sermayesi getirişine (diğer alternatif rekabetçi mallara yapılan yatırımlarının getirisiyle karşılaştırıldığında) dayanmaktadır. Bu model 1968 ve 1994 zaman aralığına ait olan yıllık Türkiye verileri kullanılarak tahmin edilmiştir ve etkin bir tahmin yöntemi olarak“ortak/eş bütünleme”kullanılmıştır. Reel faiz oranı değişkeninin katsayısı hariç modeldeki katsayılar bir değişkenin yüzde değişimindeki büyümenin diğer bir değişkendeki yüzde değişmenin büyümesine oranını vermektedir. Tahmin sonuçlarına göre değişkenlerin işaretleri beklendiği gibi bulunmuştur. Böylece, reel konut fiyatlan seçilen değişkenlerce, değişkenlerin işaretleri ve büyüklükleri de beklenen biçimde belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Reel Konut Fiyatlan, Ortak Bütünleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINANTS OF HOUSE PRICES IN TURKEY Hasekioğlu, Gaye M. S., Department of Economics Supervisor : Assist. Prof. Dr. Alper Güzel September 1996, 105 pages The present model is estimated to determine the real asset price of housing out of the variables of income, housing stock, housing credits and real interest rates. The main point differentiating the present model from others is; housing investment is not determined through the classical housing market i.e. demand and/or supply is not determined throughout this model but it is the real asset price that is determined reflecting all the dimensions of housing investment in a complete theoretical framework. The theoretical base that lies under the asset market is the“Wealth Holder's Portfolio”in which demand decision is based on wealth and the return on housing capital relative to returns from alternative competing assets. The model was estimated from Turkish annual data over the 1968 - 1994 period with an efficient estimation technique named as“cointegration”. The coefficients of the variables in the model except the coefficients of the real interest rate variable, give the growth of the percentage change in one variable with respect to others and all of the expected signs of the variables are reached out of the estimation results. Thus, it is shown that the real asset price of housing is determined out of the chosen variables with signs and magnitudes as expected. Keywords : Real Asset Price of Housing, Cointegration m