Poli (Alizarin kırmızısı s) kompozit film elektrod ile brucin'in voltametrik davranışı ve tayini
Voltammetric behavior and determination of brucine by poly (Alizarin red s) composite film electrode
- Tez No: 533501
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
0,1M Fosfat Tampon çözeltisi (pH 7) içeren ortamda camsı karbon elektrod üzerine 0,1M Alizarin kırmızısı S monomeri döngülü voltametri yöntemiyle kaplanarak iletken polimer; poli (alizarin kırmızısı S) hazırlanmıştır. Poli alizarin kırmızısı S modifiye elektrodu; 2,3 dimetoksisitriknidin (brucin) tayininde doğrudan kullanılmıştır. Hazırlanan poli(alizarin kırmızısı S) elektrot döngülü voltametri yöntemi ve empedans spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Çalışmada brucinin akım sinyaline; pH, tarama hızı ve eloktrolit etkisi araştırılmıştır. Optimum kantitatif ölçümler için ikinci tarama ve bu taramada elde edilen sinyalin akım değerleri seçilmiştir. Poli (alizarin kırmızısı S) /camsı karbon elektrod ile brucinin tayinde tersinir olmayan bir oksidasyon piki ve redoks çiftleri elde edilmiştir. İkinci taramadaki akım değeri, brucin konsantrasyonunun 30–1000 nM arasında artmasıyla lineer olarak artış göstermektedir. Brucinin dedeksiyon limiti 5,0×10-9 M olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntemle insan idrar örneğinde brucin başarıyla tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A poly(Alizarin Red S)-conducting polymer was prepared on glassy carbon electrodes by multiple scan cyclic voltammetry using 0.1 M Alizarin Red S in pH 7 phosphate buffer. The poly(Alizarin Red S)-modified electrode was used for the direct determination of 2,3- dimethoxystrychnidin-10-one (brucine). The prepared poly(Alizarin Red S) electrodes were characterized by impedance spectroscopy and cyclic voltammetry. The influence of the supporting electrolyte, pH, and scan rate on the brucine current was characterized. The second cycle and the current signal value were selected to be optimum for quantitaive measurements. An irreversible oxidative peak and two pairs of well-defined peaks were obtained at the poly(Alizarin Red S)–glassy carbon electrode. The current from the second scan increased linearly with the concentration of brucine from 30 to 1000 nM. The limit of detection for brucine was 5,0×10-9 M. The brucine in human urine sample was successfully detarmined by developed method.