Giysi tasarımı işlevselliği üzerinden hamile giysi tasarımında yeniden amaçlandırma ve uygulama örnekleri
Examples of repurposing and practice in maternity clothesdesign through functionality of clothes design
- Tez No: 533500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENEKŞE SUZAN TEKER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yeniden amaçlandırma yöntemi, ileri dönüşümün altında yer alan atık konumuna düşmüş giysilerin yeni bir işlemle değer kazandırılarak yeniden kullanıma girmesini sağlamakta ve böylece harcanan enerjiyi en aza indirerek çevre kirliliğinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Giysi tasarımında ürün ve malzemenin kısıtlı olmasından dolayı tamir, değiştirme, dikiş gibi yaygın ev uygulamalarıyla kullanıcı için yeniden amaçlandırma yöntemi zorunlu hale geldiği gibi yaşam tarzına, ideolojisine, dünyayı ve sınırlı kaynaklarını koruma arzusuna dayanan bilinçli kararları da kullanıcıyı bu sürece yönlendirebilmektedir. Ayrıca yeniden amaçlandırma yöntemi, ürünün yaşam süresini uzatarak ürünü elde tutma yönünde kullanıcıyı teşvik ederken, kullanıcının yaratıcılığını gösterebilmesi açısından da geniş bir alan oluşturmaktadır. Konusu“Giysi Tasarımı İşlevselliği Üzerinden Hamile Giysi Tasarımında Yeniden Amaçlandırma ve Uygulama Örnekleri”olarak belirlenen tez çalışmasının genel amacı; yeniden amaçlandırma kavramının giysi tasarımında ortaya çıkış nedenleri ve uygulama yöntemleri araştırılarak hamile giyim tasarımı açısından incelenmesidir. Araştırma kapsamında elde edilen bilgiler ışığında uygulama örneği olarak yeniden amaçlandırma özelliğine sahip dört adet işlevsel hamile giysisi tasarlanmıştır. Doğum sonrası hamile giysilerinin değerlendirilmesiyle ilgili bir araştırmanın ve tasarım önerilerinin bulunmaması, bu konudaki uygulamaları daha da önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The repurposing method ensures that the garments that have fallen into the waste position under the forward transformation, which are gained value with a new transaction so re-put into use and thus help to prevent environmental pollution by minimizing the energy consumed. Due to the limited product and material in garment design, the repurposing method for the user with common home applications such as repair, replacement and sewing which becomes mandatory and the informed decisions based on the lifestyle, ideology, desire to preserve the world and limited resources can lead the user to this process. Also, the repurposing method encourages the user to retain the product by extend the the life span of the product, while also creating a wide area for user to demonstrate his creativity. The general aim of the thesis which topic is defined as“Examples of Repurposing and Practice in Maternity Clothes Design Through Functionality of Clothes Design”; research the reasons for emerge of repurposing in clothes design and to examine the application methods in terms of pregnant clothing design. In the light of the information obtained within the scope of the research, four functional maternity clothes were designed as an application example. The fact that there is no research and design proposal regarding the evaluation of postnatal maternity clothes makes even more important the practices in this subject.