İnsan ticareti suçu kapsamında mağdur çocuk tanımlaması
Identification process of child victims within the scope of human trafficking
- Tez No: 533592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAYİ SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ülkelerin sosyal ve ekonomik durumu, yönetim rejimleri, vatandaşlarına sunduğu hizmetler farklılık göstermektedir. Bu etmenler toplumsal, ekonomik, sosyal ve ailevi sorunları beraberinde getirmektedir. Ülkenin bireye sunduğu eğitim düzeyi ne kadar ise ailenin aldığı ve çocuğuna sunabileceği eğitim düzeyi de o kadardır. Yaşam standardından oluşan farklılıklar kişilerde daha iyi yaşam koşullarında hayatlarına devam etme isteğini doğurur ve göç etmelerine sebep olur. Göç, geçmişten günümüze dek var olmuş ve gelecekte de her daim var olmayı sürdürecek bir olgudur. İnsan var oldukça göç var olacak ve göçün getirileri arasında bulunan olumlu ve olumsuz durumlar da devamlılığını koruyacaktır. Her göçün bir başlangıç olması hasebiyle her göç kendi öyküsünü oluşturur. Kölelik kavramı tarihin derinliklerinden göz kırpmaktadır ve tarih boyunca eski de kalmış bir olgu olarak görünse de modern çağda şekil değiştirmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Köleliğin yeni ve günümüzdeki şekillerinden en önemlisi insan ticareti olgusudur. İnsan ticareti cinsiyet, yaş, uyruk, ırk gibi herhangi bir ayrım gözetmeksizin salt insan olması sebebiyle her bireyin mağdur konumunda olabileceği bir suçtur. Çocuklar hassas gruplar statüsünde kabul edilmektedir ve henüz hayat tecrübesine sahip olmamaları sebebiyle daha kolay mağdur konumunda olabilmektedir. Çocukları mağduriyete itenler aileleri, akrabaları ve toplumun kendisi olabilmektedir. Çocuklar ülkelerin ve bizim geleceğimizin teminatıdır. Çocukların mağduriyetinin giderilmesi, onların topluma entegre olması hem hukuki hem de insani bir zorunluluktur. Bu sebeple mağdur çocukların insan ticareti suçu kapsamında tanımlanabilmeleri ve topluma kazanımlarının sağlanması son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı mağdur çocuklara yönelik tanımlama işlemine açıklık getirmek ve sunulan hizmetlerin etkinliğini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Social conditions, governmental regime, economic levels and state regulations of countries differ from each other. Social and familial problems arise from territorial issues. Education level provided by state is determinant on the education level which is received from families and correspondingly provided to children by families. These motives make people want to have better life and cause migration. Migration phenomenon has been existing from ancient times and it will continue in the future as long as human being exist. Both migration's positive and negative aspects will also be in an ongoing process. Although slavery seems like old fashioned, there is no possibility to claim this situation indeed. Concept of slavey is just renewed in accordance with new era. The most important kind of slavery is the human trafficking. Human trafficking is a crime that make people victim of itself indiscriminately and women, men and children from every nation, age, etc. would be the victim of it. Children is in a sensitive group among victims because of their purity and lack of experience. This fact make childern victim easier than the other groups of people. Both family and society may create child victims. World's bright feature depends on children. So, relief and integration of children is necessity in both humanistic and legal manner. In this aspect, identification of child victims is crucial. This thesis aims to express identification process of child victims within the scope of human trafficking.