Uluslararası hukukta kölelik, köleleştirme suçu ve insan ticareti
Slavery, enslavement crime and human trafficking in international law
  1. Tez No: 737589
  2. Yazar: SELÇUK KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİD ABDULLAHZADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Geçmişi insanlık tarihi kadar eski olan“kölelik”, insanların metalaştırılarak kullanıldığı bir uygulamadır. Kölelik yasaklanmış ve günümüzde büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Köleliğin uluslararası ceza hukukundaki yansıması ise insanlığa karşı suçlar arasında yer alan köleleştirme suçudur. Uluslararası hukuk kapsamında her ikisinin oluşumu için kişiler üzerinde mülkiyet hakkına bağlı yetki kullanımı gereklidir. Son yıllarda insan ticaretinin kölelik ve köle ticaretinin yerini aldığı, insan ticaretinin köleliğin modern biçimi veya çağdaş kölelik olduğu ileri sürülmektedir. İnsan ticareti, kişileri istismar ederek bedava veya ucuz işgücü olarak kullanılmalarına sebep olmaktadır. İnsan ticareti, günümüzde giderek artmakta ve her geçen gün daha fazla sayıda insanı mağdur etmektedir. Çalışmada, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde kölelik ve köleleştirme suçu ile insan ticaretinin tanımları ve aralarındaki ilişki ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Slavery, which is as old as human history, is a practice that commodifies people. Slavery was banned and is now largely abolished. The reflection of slavery in international criminal law is the crime of enslavement, which is among the crimes against humanity. Under international law, for slavery and enslavement, any or all of the powers attaching to the right of ownership must be exercised over persons. In recent years, it has been argued that human trafficking has replaced slavery and the slave trade, and that human trafficking is the modern form of slavery or contemporary slavery. Human trafficking exploits people and causes them to be used as free or cheap labour. Human trafficking is increasing and victimizing more and more people every day. In this study, the definitions of slavery, enslavement and human trafficking and their relationship are discussed within the framework of international law.