İnsan ticareti suçu, mağdurların tespiti ve yabancı uyruklu mağdurların destek hizmetlerine erişiminde yaşanan sorunlar
The crime of human trafficking, identification of victims and problems in access to support services for foreign victims
  1. Tez No: 868303
  2. Yazar: HANDE TUZKAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZAFER SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çağımızın en önemli meselelerinden biri haline gelen göç hareketi, dünya genelinde yaşanan farklı gelişmelere bağlı olarak ivme göstermektedir. Günümüzde 281 milyon insanın göçmen olduğu tahmin edilirken, bireylerin göç etme sebepleri bulundukları coğrafyaya, ait oldukları ülkelere göre farklılık arz etmektedir. Daha iyi bir yaşam elde edebilme arzusu ile çıkılan bu zorlu yolculuklar kimi zaman bireylerin daha hassas ve kırılgan bir hale gelmesine sebebiyet vererek travmatik durumları da beraberinde getirebilmektedir. İnsan hakları ihlallerinin en ağır biçimde yaşandığı insan ticareti suçu da göç hareketlerinin artmasıyla daha sık gündeme gelir olmuştur. Günümüzde“modern kölelik”olarak adlandırılan insan ticareti yalnızca göçle bağlantılı bir olgu değildir ancak göç, insan ticareti suçunun bir parçasıdır. Bu tez çalışmasının temel amacı; literatür kapsamında insan ticareti suçuna ilişkin kavramsal tartışmalara yer verirken, suça maruz kalan mağdurların deneyimleri üzerinden de mağdur destek hizmetlerine erişimlerinde yaşanan sorunların tespit edilerek, hizmetlerin daha etkin ve verimli yürütülebilmesi adına öneriler geliştirebilmektir. Araştırma kapsamında görüşme yapılan bireylerin farklı coğrafyalardan ülkemize gelen ve insan ticareti suçuna maruz kalan göçmen grupları arasından seçilmiş olmasıyla da göç ile insan ticareti olguları arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek hedeflenmiştir. Bireylerin deneyimleri üzerinden sonuca ulaşabilmeyi hedefleyen bu çalışma da nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, İnsan Ticareti Mağdurları Sığınmaevinde ve Eskişehir ilinde ikamet etmekte olan toplamda 20 yabancı uyruklu insan ticareti mağduru ile yarı yapılandırılmış mülakat formları aracılığıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme yapılan bireylerin bir kısmı mağdur destek hizmetlerinden faydalanırken, bir kısmı da hizmetlerden faydalanmak istemeyen bireyler arasından seçilmiştir. Yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler araştırmacı tarafından deşifre edilerek analiz edilmiştir. Alanı itibariyle özgün olan bu çalışma da; bireylerin insan hakları ihlallerinin önlenmesi kadar kamu sağlığı ve kamu güvenliğinin sağlanması açısından da büyük önem arz eden insan ticareti suçuyla mücadele ve mağdurların tanımlanma süreci ele alınırken, tanımlanan mağdurların destek hizmetlerine erişip erişmediği ve bu süreçte yaşadıkları sorunların neler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration, which has become one of the most crucial issues of our time, is gaining momentum globally due to various developments. With an estimated 281 million people being migrants today, the reasons for individuals to migrate vary based on their geographical and national contexts. These challenging journeys undertaken with the desire for a better life can sometimes make individuals more vulnerable, leading to traumatic situations. The crime of human trafficking, where the most severe violations of human rights occur, has become more prominent with the increase in migration movements. In the present day, human trafficking, termed as“modern slavery,”is not solely related to migration, but migration is a part of the crime of human trafficking. The main objective of this thesis is to contribute to conceptual discussions on the crime of human trafficking within the literature and to identify issues in accessing victim support services through the experiences of victims. The aim is to develop recommendations for more effective and efficient implementation of these services. The research focuses on establishing the relationship between migration and the crime of human trafficking by selecting individuals from migrant groups who have experienced human trafficking and have come to our country from different regions. This qualitative research utilized semi-structured interview forms to conduct in-depth interviews with a total of 20 foreign national human trafficking victims residing in the Shelter for Human Trafficking Victims and in Eskişehir. Some interviewees benefited from victim support services, while others were selected from individuals who chose not to access these services. The data obtained from the interviews were transcribed and analyzed by the researcher. This study, unique in its field, addresses the prevention of human rights violations and the importance of combating the crime of human trafficking for public health and safety. The process of identifying victims, their access to support services, and the challenges they face during this process were explored.