Risk toplumu ve yeni terör (Sosyolojik teoriye doğru)
Risk society and new terror (Towards sociological theory)
  1. Tez No: 533600
  2. Yazar: MİNE BOLATLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞLAYANDERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya toplumları, zamanla toplumsal değişim ve dönüşüme uğramıştır. Toplumlar arısındaki sınırların kaldırıldığı, yakın-uzak kavramlarının etkisinin yok olduğu, sınırlar ötesi etkileşimin geliştiği, küreselleşme olarak isimlendirilen kavram oluşmuştur. Günümüz dünyasında bütün toplumlar hep bir halde değişmekte ve bu değişimde dünya toplumları karşılıklı etkileşim halinde olmaktadır. Toplum yapısını bu bağlamda süreklilik içerisinde ki değişimini inceleyen sosyologlar belirli kavramları merkeze alarak toplumu yeniden isimlendirip analiz yapmaktadır. Bunlardan biri de Ulrich Beck yeni toplumu“Risk Toplumu”olarak“Risk”kavramı ile açıklamaktadır. Beck'e modern öncesi dönemde kullanılan risk kavramı günümüzde, insanoğlunun kendi eliyle oluşturduğu ve diğer canlıları da tehdit eden tehlikeler için de kullanmaktadır. Günümüzde ortaya çıkan riskleri önceki dönemlerde görülen“doğa olayları”gibi risklerden ayırmakta ve bütün dünya yaşamlarını tehdit eden“ekolojik”ve“ileri teknoloji”riskleri şeklinde olarak tanımlamaktadır. Bu risklerden biri olan terör olgusu, risk toplumuna özgü yeni bir terör olarak farklı boyutta karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma da, Ulrich Beck'in“Risk Toplumu”kavramı merkeze alınmaktadır. Günümüzde en büyük risklerden biri olan ve bir örümcek ağı gibi tüm dünyaya yayılarak, son teknolojik gelişmelerin de etkisiyle hız kazanan risk toplumuna özgü olan“yeni terör”tehlikesini ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel boyutları ele alınarak sosyolojik analizi yapılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
World societies have undergone social change and transformation over time. The concept called globalization has been formed, in which the borders between societies are removed, the effects of near-far concepts disappear, cross-border interaction develops. In today's world, all societies are always changing and in this change world societies are interacting. In this context, sociologists who have studied the change in the structure of society in this context, renaming and analyzing the society by taking certain concepts as the center. One of them Ulrich Beck describes the new society as“Risk Society”with the concept of“Risk”. According to Beck, the concept of risk used in the pre-modern era is now also used by mankind to create threats that threaten other living things. It distinguishes today's risks from risks like“natural phenomena”seen in previous periods and defines them as“ecological”and“advanced technology”risks that threaten the lives of the whole world.One of these risks is the emergence of terrorism as a new terrorism peculiar to the risk society. This study is centered on Ulrich Beck's concept of“Risk Society”. Today, sociological analysis of economic, political, social and cultural dimensions of the“new terror”threat, which is one of the greatest risks and spread to the whole world like a spider web and peculiar to the risk society that is accelerated by the latest technological developments, is trying to be done.