Ebu's-Senâ Şemseddin el-İsfahânî'nin ulûhiyet anlayışı
Godhead concept of Ebu's-Senâ Shemseddin el-Isfahânî
  1. Tez No: 533606
  2. Yazar: YUSUF ARIKANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde bir Eş'arî kelamcısı olan Ebu's-Senâ el-İsfahânî'nin Kelâm ilminin aslu'l-usus konusu olan ulûhiyete dair görüşleri incelenmiştir. Birinci bölümde İsfahânî'nin hayatı, eserleri ve ilmi kişiliğine yer verilmiştir. İkinci bölümde isbât-ı vâcibi mümkün kılan aklî zemin ile beraber İsfahânî'nin isbât-ı vâcib delilleri ele alınmıştır. Bu bağlamda Kelâm ilminde Allah'ın varlığının akli delilleri ile ilgili İsfahânî'nin imkân, hudûs ile gaye ve nizâm delilini değerlendirmesine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde İsfahânî'nin sıfat anlayışı irdelenerek kelâm mezhepleri içindeki durumu tespit edilmeye çalışılmış ve kendisine has görüşleri ile özgünlüğü tartışılmıştır. Ayrıca Kelâm ilminin en kadîm tartışmalarından olan rü'yetullah meselesi ele anlınmış İsfahânî'nin konu hakkındaki görüşleri ve diğer mezheplere olan itirazlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis an Ashari kalâm theologian Ebu's-Senâ el-Isfahânî's views about a main method subject of Kalâm discipline, godhead, is examined. In first chapter Isfahani's life, works and scholarly character are portrayed. In second chapter logical basis that enables proving God's existence is held with Isfahani's proofs about the subject Within this context, Isfahani's proofs of possibility, origination, and purpose and order about logical proofs of God's existence in Kalâm discipline are evaluated. In third chapter Isfahani's understanding of attribute is scrutinised, and it is tried to decide its situation within kalâm sects, and his idiosyncratic views and originality is discussed. In fourth chapter one of the most immemorial discussions of Kalâm discipline, Ruyetullah (observation of God by eye afterlife) is held, and Isfahani's views on subject and his objections to other sects are mentioned.