Liderlik davranışının duygusal emek ve yenilikçi iklim üzerindeki etkisinde sosyal sermaye ile entelektüel sermayenin aracılık rolü: Otel işletmelerinde bir araştırma
The mediating role of social capital and intellectual capital in the effect of leadership behavior on emotional labour and innovative climate: A study in hotel enterprises
- Tez No: 533632
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AKOVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 448
Özet
Liderler, organizasyonlarda amaçlara ulaşmak için çalışanlarını ve takım arkadaşlarını yönlendiren kişilerdir. Sosyal sermaye, entelektüel sermaye, duygusal emek ve yenilikçi iklim işletmeler için önemli maddi olmayan değerlerdir. Bu çalışmanın temel amacı liderlik davranışının duygusal emek ve yenilikçi iklime etkisinde sosyal sermaye ve entelektüel sermayenin aracılık rolünün incelenmesidir. Bununla birlikte, liderlik davranışının sosyal sermaye, entelektüel sermaye, duygusal emek ve yenilikçi iklime etkisi ile aracı değişkenler olan sosyal sermaye ve entelektüel sermayenin duygusal emek ve yenilikçi iklime etkileri ortaya konulmuştur. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama yöntemine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma evreni İstanbul'da faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri olarak belirlenmiş ve istatistiki sorgulamalar için 548 geçerli anket verisi kullanılmıştır. Araştırmada yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak ortaya konulan araştırma modeli sorgulanmıştır. Araştırma sonucunda liderlik davranışının duygusal emek ve yenilikçi iklime etkisinde sosyal sermayenim tam aracılık rolü olduğu, liderlik davranışının duygusal emek üzerindeki etkisinde entelektüel sermayenin tam aracılık rolü olduğu, yenilik iklime etkisinde ise kısmı aracılık etkisi oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel değişkenlere yönelik algıların cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar oluşturmadığı gözlenirken yaş, eğitim durumu, aylık gelir, departman, unvan/statü, işletme yapısı ve deneyim süresine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda belirlenen istatistiki bulgular ve ilişkiler tartışılarak araştırmacılara ve işletmelere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Leaders are people who lead their employees and teammates to achieve goals in organizations. Social capital, intellectual capital, emotional labor and innovative climate are important intangible values for businesses. The main purpose of this study is to examine the mediating role of social capital and intellectual capital in the effect of leadership behavior on emotional labor and innovative climate. In addition, the effects of leadership behavior on social capital, intellectual capital, emotional labor and innovative climate, the mediating variables social capital and intellectual capital on emotional labor and innovative climate are determined. The research was carried out in accordance with descriptive and relational research models in quantitative research methods. The research sample was determined as five-star hotels operating in Istanbul and 548 valid survey data were used for statistical analysis. In this research, the research model which was presented by using structural equation modeling was questioned. As a result of the study, it was determined that social capital had a fully mediating role in the effects of leadership behavior on emotional labor and innovative climate; intellectual capital had a fully mediating role in the effect of leadership behavior on emotional labor, intellectual capital had a partial mediating role in the effect of leadership behavior on innovative climate. In addition, it was observed that perceptions related to organizational variables did not occur significant differences according to gender variable, but they were significantly different according to age, educational status, monthly income, department, position / status, hotel business type and duration of experience. In consequence of the research, the findings and relationships were discussed and suggestions were offered to researchers and enterprises.