Gebelerde ikili test sonuçlarının uyku apnesi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of combined test results with sleep apnea in pregnant women
- Tez No: 533657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gebelerde ikili test sonuçlarının uyku apnesi ile ilişkisi incelenmek istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mart 2018- Eylül 2018 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi`nde gebelik takibi amacıyla kadın doğum polikliniklerine başvurmuş olan gebe hastalarda yapılmıştır. Çalışmaya 986 gebe katılmıştır. Çalışmamız tanımlayıcı, kesitsel tipte gözlemsel bir araştırmadır. Araştırmada hastalara sosyodemografik, fiziksel ve obstetrik özelliklerini sorgulayan kişisel bilgi formu ve beraberinde Stopbang anketi ile uyku kalitesinin değerlendirmek amacıyla Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi anketi yüzyüze görüşme tekniğiyle uyglanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the relationship between combined test results and sleep apnea in pregnant women. Methods: This study was carried out between March 2018 and September 2018 in pregnant women who applied to obstetrics outpatient clinics in order to follow up the pregnancy at SBU Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital. 986 pregnant women participated in the study. Our study is an observational cross-sectional research. In this study, a personal information form that questions sociodemographic, physical and obstetric characteristics of patients and Stopbang questionnaire and Pittsburgh Sleep Quality Index questionnaire were applied by face to face interview.