Yetki devri sorunu ve izlenim yönetimi davranışının ortaya çıkmasında ilişkisel demografi: Ulusal kültürün etkisi
Delegation problem and impression management of relational demography i̇n the emergence of behavior: The influence of national culture
- Tez No: 533697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma, kurum ve kuruluşlardaki yönetici-ast arasındaki demografik benzerliklerin yetki devri sorununu ne ölçüde etkilediği ve yönetici-ast ilişkilerinde demografik benzerliklerin izlenim yönetimi davranışının ortaya çıkmasında ne kadar etkileyici olduğu, Türkiye ile Kırgızistan'da yetki devri ve izlenim yönetimi davranışlarının ilişkisel demografiye bağlı olarak ortaya çıkmasında ulus kültürünün düzenleyici rolü olup olmadığı amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kırgızistan ile Türkiye'deki kurumlarda bulunan beyaz yakalı ve farklı pozisyonlarda çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin istatiksel analizleri IBM SPSS 22. programı kullanılarak yapılmıştır. Tüm veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatiksel metotlar (Frekans Çarpıklık, Basıklık, Histogram, Aritmetik Ortalama, Standart Sapma), önerilen ilişkilerin teşhisinde ise Korelasyon, Çoklu Regresyon ve Hiyerarşik Regresyon analizinden yararlanılmıştır.“Yetki devri sorunu ve İzlenim yönetimi davranışının ortaya çıkmasında ilişkisel demografi: Ulusal kültürün etkisi”olarak adlandırılan yüksek lisans tez çalışmasının amacı iki ülke Kırgızistan ile Türkiye'de konumlu yerel işletmelerde sektör ve alt iş kolu sınıflandırmasına gidilmeksizin çalışanların terfi ederek yükselmelerinde yetki devri sorununu, izlenim yönetimi davranışının ortaya çıkmasında İlişkisel demografinin alt boyutları ve şartlı değişken olarak Ulus kültürünün etkisi incelenmiştir. Çalışmada ortaya konan bulgulara göre; bağımsız değişken İlişkisel Demografinin izlenim yönetimi ve yetki devri sorununun ortaya çıkmasında anlamlı etkisi, bireylerin grup üyeleri ile olan benzerlikler boyutunda anlamlı bulunmuştur. Yönetici ile astların demografik özellikler açısından benzerlik ya da farklılığı anlamlı bir etki göstermemiştir.. Türkiye ve Kırgızistan örneklemleri ile ayrı ayrı gerçekleştirilen regresyon analizlerinde ulus kültürünün şartlı değişken rolü teşhis edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research institutions and delegation issue of demographic similarities between the organizations in the manager-subordinate to what extent the effects and manager-subordinate relationship in the demographic similarities, it is impressive how much of impression management behavior of the nation culture of delegation and impression management behavior between Turkey and Kyrgyzstan in order as to whether regulatory role it is made. Research institutions in Turkey and Kyrgyzstan's white-collar workers and institutions present in until constitute employees located in different positions. Statistical analysis of the data obtained from the study was carried out by using IBM SPSS 22 program. In the evaluation of all data, descriptive statistical methods (frequency skewness, stickiness, histogram, arithmetic mean, standard deviation), Correlation, Multiple Regression and Hierarchical Regression analysis were used in the diagnosis of the proposed relationships.“Devolution issue and Impression Management of relational demography in the emergence of behavior: the influence of national culture”called masters thesis The purpose of the two countries, Kyrgyzstan and Turkey in the sector in the position of local businesses and sub-business classifications without going the devolution of the problem of the rise promoted employees in the company, In the emergence of Impression Management Behavior, sub-dimensions of Relational Demography and the effect of conditionally variable Nation culture were examined. As a result of the research by; The independent effect of the relational demographics on impression management and delegation of authority was found to be significant in the dimension of similarities with the group members of the individuals. demographic similarities with the manager of the subordinates in terms of similarities or differences did not show a significant effect .. samples with international culture of Turkey and Kyrgyzstan held in separate regression equations have been diagnosed conditional variables role.