Metal mikroelementlerin alınabilirliği üzerine aktif kirecin etkisi
Effect of active lime on availability of DTPA extractable micronutrients
  1. Tez No: 533765
  2. Yazar: HATİCE SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Alkaline ya da kireçli topraklarda Fe, Zn, Cu ve Mn gibi metal mikro-elementleri içeren minerallerin çözünürlüklerinin düşük olması, bu topraklarda bitki gelişimini olumsuz etkilemekte ve önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışma, kireçli topraklardaki kil ve ince silt boyutundaki aktif kirecin ölçülmesinin metal mikro-elementlerin yarayışlılıkları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Kahramanmaraş İli, Narlı Ovası'ndan alınan 55 toprak örneğinin analizleri, aktif ile toplam kireç değerleri arasında önemli pozitif korelasyon olduğunu (r=0.95**), toplam kirecin ortalama % 58'inin aktif formda olduğunu ve de toplam kireç arttıkça aktif kirecin oransal olarak azaldığını ortaya koymuştur. Aktif ve toplam kireç değerleri DTPA-Mn ve Cu ile benzer korelasyonlar gösterirken, DTPA-Fe toplama göre aktif kireç ile daha yüksek bir korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Low solubility of Fe, Zn, Cu, and Mn containing minerals in alkaline or calcareous soils may result in deficiencies of these nutrients and decreases in growth and yields of crops grown on them. This study was carried out to determine if measuring clay and fine silt-sized active carbonates in comparison to total carbonates would improve our understanding of metal micronutrient availability. Analyses of fifty-five soil samples taken from Narlı Plain of Kahramanmaraş city, Turkey showed a significant and strong correlation between active and total carbonate levels (r=0.95**). The findings also revealed that 58% of the total carbonate was in the active form, and as total levels increased, active carbonate contents decreased. Active and total carbonate levels showed similar correlations with DTPA-Mn and Cu but active carbonate was better to explain availability of Fe.