Rizobakteri izolatlarının soğan bitkisinin fosfor ve metal mikroelement alımına etkisi
Effect of rhizobacter isolates on phosphorus and metal micronutrient uptake of onion plants
  1. Tez No: 759289
  2. Yazar: MERVE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DİKİCİ, DOÇ. DR. MUSTAFA KÜSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinin soğan ve asma yetiştirilen alanlarından izole edilen 10 farklı rizobakteri izolatlarıının soğan bitkisinin bazı fiziksel özellikleri, P ve metal mikro elementlerin alınımına etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada bağdan elde edilen EN147, EN194, EN210, EN249, TB51-213, TB56-411 ve soğan bitkisi yetiştirilen alanlardan elde edilen 44, 107, 109 ve 112 izolatları kullanılmıştır. Bu izolatların soğan bitkisi üzerindeki etkileri saksı denemesi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan izolatlardan EN147 ve 107 izolatları yaprak kuru ağırlığında en yüksek değeri (sırayla 4,96 ve 4,43 g) göstermişlerdir. Kök kuru ağırlığında 44 ve EN210 izolatları (sırayla 1,45 ve 1,37 g), baş kuru ağırlığında ise EN147 ve 44 izolatları en yüksek değeri gösteren (sırayla 1,53 ve 1,39 g) uygulamalar olmuştur. Yapraklarda P miktarında en yüksek etkiyi 107 ve EN249 izolatlarının kullanıldığı uygulamalar gösterirken; Fe miktarında TB51213 ve 112 izolatlarında en yüksek değere ulaşılmıştır. Zn miktarında EN194 ve EN210 izolatları, Mn miktarında ise EN210 izolatı ve Cu miktarında ise EN194 ve EN210 izolatları uygulanan bitkilerin yapraklarında en fazla elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan rizobakterilerden EN194 ve EN210 izolatları incelenen özelliklerden birçoğunu kontrol uygulamasına göre en etkili izolatlar olmuştur. EN147 izolatı diğer önemli rizobakteri izolatı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate phosphorus and metal micronutrient uptake of onion plants grown in soil that had been inoculated with ten different rhizobacteria races isolated from onion-growing areas and vineyards of Kahramanmaraş province. These isolates were named as EN147, EN194, EN 210, EN249, TB51213, TB56411, 44, 107, 109 and 112. The effects of these isolates on the nutrient acquasiton of onion plant were determined by pot trials. EN147 and 107 isolates used in the study showed the best effect on leaf dry weight (4,96 and 4,43 g, respectively). The most successful applications were 44 and EN210 isolates in root dry weight (1,45 and 1,37 g, respectively), and EN147 and 44 isolates in head dry weight (1,53 and 1,39 g, respectively). While 107 and EN249 applications showed the most promising effect in P solubilization; TB51213 and 112 isolates were the most promising applications for available Fe content. EN 194 and EN210 isolates were found to be having a high contribution to the leaf Zn content, EN210 isolate was found to be having considerable contribution to the leaf Mn content, and EN194 and EN210 isolates were also found to be having a high contribution to the leaf Cu content. EN 194 and EN210 isolates of rhizobacteria were the most effective isolates by increasing many of the properties examined in the thesis compared to the control application. EN 147 isolate was another important rhizobacteria isolate after aforementioned ones.