Akdeniz bölgesinde örtü altı biber üretim alanlarında hıyar mozaik virüsü (Cucumber Mosaic Virus, CMV)'nün saptanması ve karakterizasyonu
Detection and characterization of Cucumber Mosaic Virus, (CMV) in the greenhouse pepper cultuvation in Mediterranean region
  1. Tez No: 533770
  2. Yazar: SABİRE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, 2016-2018 yılları arasında Adana, Mersin, Hatay ve Antalya illerinde örtü altı biber yetiştiriciliği yapılan alanlarda Hıyar mozaik virüsü (Cucumber Mosaic Virus, CMV)'nün saptanması ve karakterizasyonu amacıyla yürütülmüştür. Arazi gözlemlerinde simptomatolojik olarak CMV ile enfekteli olabileceğinden şüphelenilen toplam 263 adet örtü altı biber bitkisinden yaprak, sürgün, meyve ve tohum olmak üzere 300 örnek alınmış ve DAS-ELISA yöntemi ile testlenmiştir. Testlenen 300 örneğin 62'sinin CMV ile enfekteli olduğu saptanmış, ayrıca 23 örneğin de düşük absorbans değeri ile hastalıklı olabileceği dikkate alınmıştır. RT-PCR çalışmaları, CMV'ye spesifik RW8/RV11 primer çifti kullanılarak, DAS-ELISA da pozitif olarak saptanan toplam 85 örnek içerisinden 16 izolat ile yürütülmüş ve 650 bp büyüklüğünde bant elde edilmiştir. Survey alanlarını temsil edecek şekilde 8 izolat seçilmiş ve DNA dizileme yaptırılmıştır. Testlenen izolatlardan seçilen bu 8 izolatın hem birbirilerine, hem de daha önce Türkiye'den turp izolatı olarak Gen Bankasında yayınlanmış olan LC066508 Gen Bank numaralı CMV ile çok yakın ilişkili olduğu dizi analizi sonucu oluşturulan soyağacı ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to detect and characterize Cucumber Mosaic Virus (CMV) in the greenhouse pepper cultivation areas of Adana, Mersin, Hatay and Antalya provinces between 2016-2018 years. During on field observation, totally 300 samples including leaf, shoot, fruit, seed from 263 plants which are suspected as symptomatologic infected with CMV were collected and were tested by DAS-ELISA. Of the 300 tested samples, 62 were found to be infected with CMV, and 23 samples were considered to be diseased with a low absorbance value. RT-PCR studies were performed with 16 isolates from a total of 85 samples identified as positive for DAS-ELISA using a primer pair specific for CMV-specific RW8 / RV11 and a band size of 650 bp was obtained. Eight isolates were selected and DNA sequencing was performed to represent the survey areas. PCR products of 8 isolates were DNA sequenced and created phylogenetic tree. These 8 isolates were found to be very close to each others and radish isolate of CMV (Gene Bank No: LC066508) from Turkey by phylogenetic tree.