Kuzeydoğu Akdeniz'deki Etrumeus golanii (Osteichthyes:Clupeidae) türünün populasyon genetik yapısı
Population genetic structure of Etrumeus golanii (Osteichthyes: Clupeidae) species in the North-east Mediterranean sea
  1. Tez No: 533801
  2. Yazar: SOLMAZ EZGİ ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BARDAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Genetik, Biology, Marine Science, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kızılgözlü sardalya Etrumeus golanii Actinoptergii sınıfına dahil, Akdeniz'i Kızıldeniz'den Süveyş Kanalı üzerinden, kaynak populasyonunun Pasifik dağılımına sahip olmasına rağmen kolonileştiren bir kıyı pelajik türüdür. 1990'larda İsrail kıyılarında bolluk derecesini artırmış ve dağılım alanını İskenderun Körfezi ve Kıbrıs'a kadar genişletmiştir. Bu çalışmada mtDNA kontrol bölgesi dizi verileri kullanılarak Türkiye denizlerindeki Kızılgözlü sardalyanın populasyon genetik yapısı ve genetik çeşitlilik düzeyi belirlenmiştir. Çalışma kapsamında örnekleme lokaliteleri: Doğu Akdeniz (İskenderun ve Antalya), Ege Denizi (Marmaris)'dir. Sonuç olarak haplotip çeşitliliklerine dayanarak populasyonlar arasında yüksek bir genetik varyasyon saptanmıştır. Örnekleme lokalitelerine ait her populasyonun kendine özgü haplotipleri barındırdığı saptanmıştır. Her populasyonun kendine özgü bir genetik yapılanma gösterdiği ortaya konmuştur. Bu durumun en önemli etkeni populasyonların birbirlerinden bağımsız, farklı zaman dilimlerinde, farklı balık sürüleri ile kaynak populasyon Kızıldeniz'den, Akdeniz'e göç etmiş olduğu olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Round Herring Etrumeus golanii is a species of Actinoptergii, a coastal pelagic species that colonizes the Mediterranean Sea through the Suez Canal from the Red Sea, although it has a Pacific distribution of the source population. In the 1990s, it increased its abundance in the coasts of Israel and the area of distribution has expanded to the Gulf of Iskenderun and Cyprus. In this study population genetic structure and genetic diversity of Round Herring (Etrumeus golanii) in the Turkish Seas was determined using sequence data of mitochondrial DNA control region. Localities where round herring samples collected were as follows: the eastern Mediterranean Sea (Iskenderun and Antalya), the Aegean Sea (Marmaris). As a result the genetic variability was high among the population based on haplotype diversities of molecular markers. For each population of sampling localities has been found to contain specific haplotypes. Each population has been shown that it has a unique genetic structure. The most important factor in this situation; Population was considered to have migrated from the Red Sea to the Mediterranean by different fish shoal in different time periods, independent of each other.