Farklı bölgelerden alınan dut ve sumak ürünlerinin antioksidan kapasitesinin incelenmesi
Investigation of antioxidant capacity of mulberry and sumac products from different regions
  1. Tez No: 533802
  2. Yazar: ELİF IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK MÖRÖYDOR DERUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan araştırmalar, antioksidan içeren doğal gıdaların ilaçlar gibi hastalıkları engellediğini ve tedavi ettiğini göstermiştir. Bu gelişmeler ile birlikte ''fonksiyonel gıdalar‟ kavramı ortaya çıkmış ve son yıllarda çok önemli bir konu haline gelmiştir. Türkiye'de fazla miktarda yetiştirilen fonksiyonel gıdalardan olan dut ve sumak, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Bu konu ile ilgili çalışmaların arttırılması ülkemize ekonomik olarak büyük katkı sağlayacaktır. Tez kapsamında, Tunceli, Elazığ ve Malatya'dan alınan dut ile Mardin'den alınan sumak ürünlerinin antioksidan kapasiteleri DPPH (2,2-Difenil-1-pikrilhidrazil) metodu ile toplam fenolik madde miktarı Folin-Ciocalteu ve fenolik madde miktarı (gallik asit) LCMS-QTOF (Sıvı Kramatografisi ve Kütle Spektrumu) metotları ile belirlenmiştir. Ekstraksiyon yöntemi (ultrasonik ve geleneksel), çözücü türü (saf su, etanol, metanol), süre (15, 30 ve 60 dk) parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Farklı bölgelerden alınan dut ve sumak ürünleri arasında kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research has shown that natural foods containing antioxidant prevent and treat diseases such as drugs. With these developments, the concept of ''functional foods‟ has emerged and has become a very important issue in recent years. Mulberry and sumac are functional foods grown in large quantities in Turkey they have high antioxidant capacity. Increasing the number of studies on this subject will contribute to the country economically. Within the scope of the thesis, the antioxidant capacities of the mulberry products obtained from Tunceli, Elazığ and Malatya and sumac from Mardin were determined by DPPH (2.2-Diphenyl-1-picrylhydrazyl) method, total phenolic substance amounts were determined by Folin- Ciocalteu and the phenolic substance amounts (gallic acid) were determined by LCMS-QTOF (Liquid Chromatography and Mass Spectrometry) methods. The extraction method (ultrasonic and traditional), solvent type (pure water, ethanol, methanol), time (15, 30 and 60 mins) parameters were investigated. The mulberry and sumac products from different regions were compared.