TBMM tutanaklarında sosyal politika bağlamında engellilerin durumu
The situation of disabled individualsaccording to the gnat records in the context of social policy
- Tez No: 533819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, 78 milyona yaklaşan ülke nüfusu içinde yaklaşık 9 milyon engelli bireyin bulunduğunu göz önüne alarak, kanunlar ve tutanaklar temelinde, ulusal anlamda engellilik algısının ne boyutta olduğunu göstermektir. Bu amaçla Cumhuriyet'ten günümüze engellilere dair sosyal politika alanında yapılan çalışmalar, kanunlar ve meclis tutanaklarına dayanılarak incelenmiştir. Bu çalışmalar, 1923-1950, 1950-1983 ve 1983-2011 arası olmak üzere üç ayrı dönemde ele alınmıştır. Yine konu ile alakalı olarak Cumhuriyet öncesi dönem ayrı bir başlık altında özetlenmiştir. Böylece 1983 öncesi dönemde büyük ölçüde engellilere yönelik çıkarılmış kanunlar üzerinden bir inceleme yaparak konuyla ilgili düzenleme ve çalışmaları gözler önüne sermek istedik. 1983 sonrası dönemde ise araştırmamızın ağırlık noktasını meclis tutanakları oluşturmaktadır. Böylece gerek çıkarılmış kanunlar gerekse tutanaklarda, yani mecliste yapılmış tartışmalarda engelli olgusunun nasıl ele alındığı incelenmektedir. Engelli olgusunun ele alınıp anlaşılma, anlamlandırılma ve yorumlanma biçimlerini, bahsi geçen dönemlerde kesintisiz bir şekilde analiz ederek bu anlaşılma biçimlerinin objektif olarak tespitine katkı sağlamak istedik. Ülkemizde engelliliğe bakışın nasıl olduğunu ve nasıl bir dönüşüm geçirdiğini göstermek için, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) konuyla ilgili ortaya konan tartışma, soru önergesi, rapor ve kanunları tahlil ettik. Ayrıca konuşmacı ve raportörlerin engellilere yönelik tutumlarını da göstermeye çalıştık. Böylece partilerin engelliliği ele alışlarına yönelik yapılacak değerlendirmelerin, nesnel gerçeklikle daha uyumlu ve doğru bir şekilde yapılmasına ve partilerin engellilikle ilgili sosyal politika çalışmalarına mütevazı bir katkı yapmayı amaçladık. Bu sayede engellilik alanındaki gelişmenin siyasi ayağının daha nitelikli hale gelmesine zemin hazırlamak istedik.
Özet (Çeviri)
Remembering that there are nearly 9 million disabled individuals within the approximately 78 million population of Turkey, the aim of this study is to demonstrate the dimensions of the national perception of disability through a study of the laws and of the records of the Grand National Assembly of Turkey (GNAT). We have examined the studies made on the disability during the Republican period by researching the laws that have been passed and the records of the GNAT. We handled these studies in three periods: those between 1923 and 1950; those between 1950 and 1983; and those between 1983 and 2011. Related developments of the pre-Republican period have also been shortly handled in a separate part based on secondary sources. In the period before 1983, we have tried to show the existent literature by examining the laws and minutes on the discussions regarding the laws. In the period after 1983, we have examined the records of the GNAT, which also constitute the core of this study. So, we tried to explain the present situation of the phenomenon of disability as seen through both the laws and discussions preserved in the Assembly minutes. Providing a continuous account of the phenomenon of the disability, we have tried to make an objective contribution to the process of understanding, explanation, and interpretation of the field. In order to provide a general view regarding the recent perception of the disability phenomenon and its transformation, we analyzed discussions, parliamentary questions, reports and laws in the GNAT. Additionally, we tried to indicate attitudes of Members of the Parliament and discussants towards disability. This will be a modest contribution to a more reasonable future social policy of disability, and it will also increase the quality of the political evaluations regarding developments in the field of disability.