Türkiye'de iktidar ve ana muhalefet partilerinin Suriyeli mülteci söylemlerinin analizi
Analysis of the statements of Turkish and the main opposition parties about the Syrian refugees
- Tez No: 701890
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KÜÇÜKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Türkiye, 2011 yılında Suriye'de ortaya çıkan iç savaşla birlikte Ortadoğu'dan yeni bir kitlesel göç akınıyla karşı karşıya kalmıştır. Yoğunluğu ve süresi itibariyle, daha önce bölgeden yaşanan uluslararası göç akınlarıyla benzerlik taşımayan bu insan hareketliliği, Türkiye'yi; sosyal, siyasal, ekonomik ve güvenlik başta olmak üzere pek çok açıdan etkilemektedir. Toplumsal hayat üzerindeki bu çok yönlü etki, yerel halkın Suriyeli mültecileri benimseme anlayışını, ortak yaşam kültürü inşa etme olasılıklarını önemli ölçüde zayıflatmaktadır. Bu bağlamda özellikle politik kimliğe sahip kanaat önderleri tarafından söz konusu etkilerden hareketle ortaya konulan söylemler, Türkiye'de Suriyeli mültecilerin ontolojik güvenliğinin tayininde hayati değerdedir. Zira politik söylemler, hem toplumsal algının inşası hem de yönetiminde önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Bu sosyolojik gerçeklikten yola çıkılarak yapılan çalışmada, temsil ettikleri toplumsal kesim bakımından diğer partilere oranla daha geniş seçmen kitlesine sahip olan ve farklı sosyolojik tabanlardan beslenen iktidar (AK Parti) ve ana muhalefet (CHP) partilerinin Suriyeli mültecilere ilişkin bakış açıları farklı değişkenler çerçevesinde ortaya konulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin siyasal söyleminde Suriyeli mültecilerin nasıl bir karşılığı olduğuna yönelik genel bir değerlendirmenin yapılması amacıyla temsil gücü yüksek partiler olan MHP, İYİ Parti ve HDP'nin de konuya ilişkin görüşleri, özü yansıtacak şekilde çalışmaya dâhil edilmiştir. Bu çerçevede söz konusu partilerin TBMM grup toplantılarında, TBMM genel kurul tutanaklarında ve medyada yer alan açıklamaları incelenmiştir. Deşifre edilmiş bu konuşma metinleri, eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgularla Türkiye'de Suriyeli mültecilere ilişkin hâkim siyasi perspektifler, detaylı olarak tanımlanmış ve çalışmada ortaya konulan argümanlar dâhilinde sosyolojik bir bakış açısıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the civil war that broke out in Syria in 2011, Turkey faced an influx of mass migration from the Middle East. This human mobility, which was guite different from the previous international in flux of immigrants from the region in terms of its intensity and duration, has affected Turkey in many aspects such as social, political, economic and security. This multifaceted effect on Social life significantly weakens the local people's tendency to assimilate Syrian refugees and to build up a common living culture. In this sense, considering the matter in question, the utterances put forward by opinion leaders, especially those with political identity, are of vital importance in determining the ontological security of Syrian refugees in Turkey given that political discourses play an important role in both the construction and management of social perception. Based on this sociological reality, the present study aims to reveal the perspectives of the ruling party (AK Party), which has a wider electoral mass compared to other parties in terms of the social segment they represent and is fed from different sociological bases and of the main opposition party (CHP) towards Syrian refugees with in the framework of different variables. Furthermore, in order to portray the overall picture with regard to the insights into Syrian Refugees in Turkey's political discourse, the perspectives of the parties with high representative power, namely MHP, IYI Party and HDP, towards the issue were included in the study by clarifying the essence of the matter. Within this framework, the utterances stated by the a fore mentioned parties in the group meetings by the Turkish Grand National Assembly and in the media and the written reports of the parliamentary general assembly were examined. The deciphered speech texts were analyzed using the critical discourse analysis method. Based on the findings of the analyses, the dominant political perspectives concerning Syrian refugees in Turkey were provided in detail and discussed from a sociological perspective within the arguments presented in the study.