Boole cebirlerinin kategorisi, Stone uzaylarının kategorisi ve onların dualitesi
A category of boolean algebras, a category of stonespaces and their duality
  1. Tez No: 533834
  2. Yazar: EREN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezin ana konusu, yalnızca denk funktor kavramını kullanarak ünlü Stone dualitesi'nin bir direkt formülizasyonunu vermektir. Buna ek olarak, Boole cebirlerinin ve Boole halkalarının arasındaki çok iyi bilinen denkliği, Boole cebirlerinin ve Boole homomorfizmalarının kategorisi ve Boole halkalarının ve halka homomorfizmalarının kategorisi arasında bir kategorik izomorfizmaya genişlettik. Tezin ana amacını gerçekleştimek için Boole cebirlerinin ve Boole halkalarının kategorisinin dualinden Stone uzaylarının ve sürekli fonksiyonların kategorisine önce bir funktor kurduk ve sonra bu funktorun bir denklik olduğunu gösterdik. Özellikle Stone dualitesinin bu tezdeki formülizasyonu literatürdeki mevcut yaklaşımından, bu tezin sadece denk funktor tanımına dayandırılması yönüyle ayrılır.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to give a direct formulation of famous Stone duality by making use of only the concept of equivalent functor. In addition to this, we extended the well-known equivalence between Boolean algebras and Boolean rings to a categorical isomorphism between categories of Boolean algebras and Boolean rings. In order to realize the main aim of the thesis, we have first established a functor from the opposite or category of Boolean algebras and Boolean homomorphisms and the category of Stone spaces and continuous functions, and then shown that such a functor is an equivalence. In particular, the formulation of Stone duality, in this thesis differs from the existing approach in the literature in such a way that the present thesis relies on only the definition of equivalent functor.