Cumhuriyetler, kimlikler ve barış : Sosyal inşacı bir ebedi barışın olanaklılığı
Republics, identities and peace : The possibility of a social constructivist eternal peace
- Tez No: 533850
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Philosophy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Immanuel Kant'ın Ebedi Barış tasarısını kaleme alışının üzerinden iki yüz yıl geçti. Bu süreçte dünya, birçok politik kriz ile başa çıkmaya ve çoğu zaman kendisine yeni krizler yaratmaya çalıştı. Ebedi Barış tasarısı ile Kant, akla dayalı hukuki bir devletler konfederasyonu fikrini ortaya atarak kozmopolitanizm düşüncesinin modern tohumlarını ekti. Bu fikir ile devletlerin birbiri ile arasındaki ilişkide uluslararası hukuk kuralları ile bağlı olmalarını ve karşılıklı hak ve sorumlulukları olan birer hukuk özneleri haline gelmelerini savundu. 1990'lı yıllarda sosyal inşacılık düşüncesinin en önemli temsilcilerinden Alexander Wendt ise uluslararası sistemdeki anarşik durumun devletlerin kendisinin şekillendirdiği bir mevhum olduğunu öne sürdü. Bu çalışmamızda, Immanuel Kant'ın Ebedi Barış tasarısının Alexander Wendt'in sosyal inşacılık bakış açısıyla olanaklılığını sorguluyoruz. Uluslararası sistemin günümüzde barışı sağlayabilecek kimlik, norm, kurum ve kuruluşlara sahip olup olmadığını teorik olarak tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Two hundred years have passed since Immanuel Kant's adoption of the Eternal Peace design. In this process, the world has tried to cope with many political crises and often create new crises. With the design of eternal peace, Kant brought the modern seeds of cosmopolitanism to mind by introducing the idea of a legitimate state confederation based on reason. He argued that states should be connected with international law that related to each other and become legal subjects with mutual rights and responsibilities. By the way, the ideas of Alexander Wendt, one of the most important representatives of social constructionism in the 1990s, argued that states are in a consept in which the anarchic state in the international system is shaped by the states themselves. In this work, we question the possibility of Immanuel Kant's Eternal Peace design from Alexander Wendt's view of social constructionism. In this regard, we are theoretically discussing whether the international system has the identities, norms, institutions and institutions that can provide peace today.