Eğitsel rehberlik temelli sosyal bilgiler ders materyallerinin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of educational guidance-based social studies course materials on students' academic achievement
- Tez No: 533851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK İLGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Eğitsel Rehberlik Temelli Hazırlanan Sosyal Bilgiler Ders Materyallerinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Araştırma, karma yönteme göre tasarlanmıştır. Karma yöntemin nicel boyutunu deney uygulaması, nitel boyutunu ise deney grubuyla yapılan görüşme oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 44 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma, 2017-2018 eğitim öğretim yılında, altıncı sınıf Kültür ve Miras öğrenme alanı 'İpek Yolunda Türkler' ünitesinin, Eğitsel Rehberlik Temelli Sosyal Bilgiler Materyali ile işlenmesini kapsamaktadır. Araştırmada veriler, akademik başarı testinden ve görüşme formundan elde edilmiştir. Akademik başarı testi, deney öncesi ve deney sonrasında uygulanarak deney ve kontrol grupları grup içerisinde ve gruplar arasında karşılaştırma yapılmıştır. Görüşme ise deney sonrasında, deney grubu öğrencileriyle yapılmıştır. Araştırmada nicel veriler nonparametrik testler ile nitel veriler ise içerik analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular: Deney grubu ile kontrol grubu ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Deney grubu ve kontrol grubunun ön test-son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin, son test puanları arasında istatistiksel olarak, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır. Materyalin kullanımına yönelik olarak öğrenciler güzel, eğlenceli, iyi, rahat, kolay olarak nitelendirmişlerdir. Öğrenciler, materyali yararlı bulmuş ve materaylin konuyu öğrenmelerini kolaylaştırdığını dile getirmişlerdir. Öğrenciler, ileride böyle bir materyali kullanmak istediklerini belirtmişlerdir. Sonuç: Eğitsel Rehberlik Temelli Sosyal Bilgiler Ders Materyalleri, öğrencilerin başarısını artırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders kitabı, öğrencilerin başarısını artırmaktadır. Eğitsel Rehberlik Temelli Sosyal Bilgiler Ders Materyalleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın ders kitabına göre, sosyal bilgiler başarısını artırmada daha etkilidir. Öğrenciler, Eğitsel Rehberlik Temelli Sosyal Bilgiler Ders Materyallerini beğenmişler ve yararlı bulmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to investigate the effect of Educational Guidance-Based Social Studies Course Materials on students' academic achievement. Method: The research designed according to mixed method. The quantitative view of the mixed method is the experimental practise and the qualitative aspect is the interview with the experimental group. The study goup of the research composed of 44 sixth grade students. The research includes in the 2017-2018 academic year, the processing of the ''Turks on the Silk Road'' unit of Culture and Heritage learning area with Educational Guidance Based Social Studies Materials. The datas were obtained from the academic achievement test and the interview form. The academic achievement test was performed to experimental and control groups before and after the experiment appllication. Experimental and control groups were compared within themselves and with each other. The interview was done with the students in the experimental group after the experiment. Quantitative datas were analyzed with nonparametric tests and qualitative datas were analyzed by using content analysis. Findings: There was no statistically significant difference between the experimental group and control group pre-test scores based on the datas obtained form the research. A statistically significant difference was found between pre-test and post-test scores of the experimental group and the control group. There is statiscally significant difference between the experimental group and the control group students' academic achievement post-test scores in favor of the experimental group. Educational Guidance Based Social Studies Course Materials have expressed for use by students as beautiful, fun, good. Students have stated that the Educational Guidance Based Social Studies Course Materials are useful and make easy their learning. Students stated that they want to use such material in the future. Results: The experimental group and control group have similiar success levels before the experiment. Educational Guidance Based Social Studies Course Materials and the textbook of the Ministry of National Education is increasing the social studies success of the students. Educational Guidance Based Social Studies Course Materials are more effective in increasing social studies success than the textbook of the Ministry of National Education. Students found joyful and useful the Educational Guidance Based Social Studies Course Materials.