Medenî yargılama hukukunda kişisel verilerin ve sırların korunması
Protection of personal data and secrets in law of civil procedure
  1. Tez No: 533849
  2. Yazar: SÜMEYYE HİLAL ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada medenî yargılama hukukunda kişisel verilerin ve sırların korunması konusu kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Öncelikle kişisel veri kavramının tanımı ve unsurları belirlenerek, hangi bilgilerin kişisel veri olarak değerlendirilebileceği tespit edilmiştir. Ardından sır kavramı tanımlanarak, ticarî sır ve meslek sırrı kavramları özel olarak incelenmiştir. Kişisel verilerin korunması hakkı ve sırların korunması menfaati ile ilgili bilgiler verilerek, bunların anayasal hal ve ilkeler ile medenî yargılama hukukuna hâkim olan ilkelerle ilişkisi üzerinde durulmuştur. Kişisel verilerin korunması hakkı ve sırların korunması menfaatinin medenî yargılama hukuku çerçevesinde değerlendirilmesi, tarafların kişisel verilerinin ve sırlarının üçüncü kişilere karşı korunması, tarafların kişisel verilerinin ve sırlarının birbirlerine karşı korunması ve üçüncü kişilerin kişisel verilerinin ve sırlarının korunması olmak üzere üç ana başlık altında yapılmıştır. Son olarak, medenî yargılama hukukunda kişisel verilerin ve sırların korunmasına ilişkin bazı özel ve bağlantılı durumlar üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, elektronik ortamda, çekişmesiz yargıda, tahkim yargılamasında, arabuluculuk sürecinde ve icra hukukunda kişisel verilerin ve sırların korunması konuları genel hatlarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of protection of personal data and secrets in the law of civil procedure has been investigated in depth and detail. First of all with its definition and its elements the concept of personal data is examined and which information can be regarded as personal data is determined. After that, the concept of secret is defined and specifically the concept of trade secret and professional secret are examined in detail. The information related with the right of protection of personal data and interest of protection of secrets within the framework of the law of civil procedure is provided and also constitutional bases of these rights and interests, and their relationship with the prevailing principles in the law of civil procedure are emphasized. Evaluation of the right of protection of personal data and the interest of protection of secrets within the framework of the law of civil procedure are conducted in three main parts; protection of personal data and secrets of the parties against third parties, protection of personal data and secrets of the parties against one another and protection of personal data and secrets of third parties. Finally, some special and association cases related to the protection of personal data and secrets in the law of civil procedure is highlighted. Within this context, protection of personal data and secrets in the processes of electronic system, the non-contentious jurisdiction, the arbitration, the mediation and the execution law are discussed in general terms.