Bankacılık sektöründe kârlılığın belirleyicileri: Türk bankacılık sistemi üzerine bir uygulama
Determinants of profitability in banking sector: An application on the Turkish banking system
  1. Tez No: 533861
  2. Yazar: AMIN SHEIKHZADEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ve 2006 - 2016 döneminde Borsa İstanbul'da işlem görmüş ve verileri devamlılık gösteren mevduat bankaların kârlılığını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Bu kapsamda çeşitli mikro ekonomik değişkenlerin (bankacılık sektörüne özgü etkenler) çeyrek dönem verileri kullanılarak, bankaların özkaynak kârlılığı (ROE) ve aktif kârlılığı (ROA) panel veri analizi yöntemi ile incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına bakıldığında; özkaynak kârlılığı ile Özsermaye Büyüme ve Kredi Büyüme oranları arasında anlamlı ve pozitif ilşkinin olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan aktif kârlılığının, Özsermaye Büyüme oranından olumlu yönde, Faiz Dışı Gelirler / Toplam Aktifler ve Kredi Büyüme oranlarından olumsuz yönde etkilendiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, analiz sonuçlarında özkaynak kârlılığı için Özsermaye Büyüme oranının, aktif kârlılığı için Faiz Dışı Gelirler / Toplam Aktifler oranının en önemli açıklayıcı değişkenler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the factors affecting profitability of banks has been investigated for the deposit banks of Turkish Banking Sector which have operated continuously in the Istanbul Stock Exchange over the period of 2006-2016. In this context, return on equity (ROE) and return on assets (ROA) of the banks have been analyzed by panel data analysis method, using quarterly data of various microeconomic variables (factors specific to the banking sector). Based on the findings of the study, it was determined that there was a significant and positive relationship between return on equity and Equity Growth and Loan Growth ratios. On the other hand, it was concluded that return on assets has been affected by Equity Growth ratio positively while by Non-Interest Revenues / Total Assets and Loan Growth ratios negatively. Furthermore, in the results of the analysis, it was determined that the most important explanatory variables of return on equity and return on assets are Equity Growth ratio and Non-Interest Revenues / Total Assets ratio respectively.