Bankacılık sektöründe karlılığı etkileyen faktörler: Türk bankacılık sektörüne yönelik bir uygulama
Factors Influencing the bank profitability: An apllication on Turkish banking sector
- Tez No: 241674
- Danışmanlar: PROF. DR. EVCAN UZUNLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yatırımcı ile tasarruf sahibi arasında köprü vazifesi gören bankacılık sektörü ekonomik yapıların önemli bir unsurudur. Bu anlamda bankacılık sektörünün karlılığı ekonominin geleceği açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.Bankacılık sisteminde karlılığı etkileyen faktörleri ele aldığımız bu çalışma üç bölüme ayrılmıştır. I. Bölümde bankacılığın tanımı, temel fonksiyonları, türleri ve tarihçesi konusuna değinilmiştir. II. Bölümde Türk Bankacılık Sisteminin yapısı hakkında bilgi sahibi olabilmek için bu yapıya ilişkin istatistiki veriler sunulmuştur. III. Bölümde bankacılık sisteminde karlılığı etkileyen faktörler açıklanmış ve Türk Bankacılık Sistemi üzerinde bir uygulama yapılmıştır.Bankacılık sektöründe karlılığın belirleyicileri tespit etmek üzere yapılan analizler, sermaye yeterliliği, faaliyet giderleri, likidite durumu, banka büyüklüğü, menkul kıymet cüzdanı ve takipteki krediler gibi bankalara özgü değişkenlerin ve enflasyon, ekonomik büyüme oranı, sektör payı, sektördeki yoğunlaşma ve ekonomik krizler gibi kontrol değişkenlerin bankacılık sektörünün karlılığı üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Banking sector which performs a bridge function between investor and owner of savings is very important component of economic structures. In this respect, profitability of banking sector is a matter of great importance for the future of the economy.This study in which we investigated the factors affecting bank profitability is divided into three parts. In the first part, definition of banking, fundamental function of banking system, types of banks and history of banking system are explained. In the second part, statistical data are presented to inform about Turkish Banking System. In the third part, the factors affecting banking sector profitability are presented and an application is performed on Turkish Banking Sector.The analysis which are performed to determine the factors affecting banking profitability show that bank specific factors such as capital adequacy, operational costs, liquidity, size, security portfolio, non-accruing loans and control variables such as inflation, rate of economic growth, sector share, intensity and economic crisis have significant impacts on banking sector profitability.