Nevevî'nin Minhâcü't-Tâlibîn adlı eserinde furûk-u fıkhiyye türü meselelerin tespit ve tahlîli
Detecting and analyzing furûk-u fiqhiyya kind issues in Nawavî's Minhâcü't-Tâlibîn
- Tez No: 533867
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Furûk-u fıkhiyye, farklı hükümlerin verildiği benzer fıkhî meseleleri araştıran ve fıkhın bir alt disiplini olarak gelişen ilim dalıdır. Bu çalışmada furûk-u fıkhiyye hakkında bilgi verilmesi ve Şâfiî mezhebinde önemli bir yere hâiz olan İmâm Nevevî'nin Minhâcü't-Tâlibîn adlı eserinde yer alan farklı hükümlerin verildiği benzer meselelerin tespit ve tahlili amaçlanmıştır. Bu bağlamda furûk-u fıkhiyyenin kavramsal analizi, önemi, ilgili olduğu kavramlar ve tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. Furûk-u fıkhiyye türü eserlerin telifinde takip edilen metotlar ve furûk-u fıkhiyye örneklerinde bulunması gereken nitelikler açıklanmaya çalışılmıştır. Yine Minhâcü't-Tâlibîn'de yer alan furûk-u fıkhiyye örnekleri tespit edilmeye çalışılmış ve bunlardan furûk-u fıkhiyye meselelerindeki mantaliteyi net bir şekilde ortaya koyacağına inandığımız furûk örnekleri tahlîl edilmiştir. İmâm Nevevî'nin Minhâcü't-Tâlibîn adlı eseri muhtasar bir eser olmasına rağmen çok sayıda furûk-u fıkhiyye örneği ihtiva etmektedir. Bu örneklerden tahlîl edilen doksan beş örnek incelendiğinde benzer meselelerin farklı hükümler almasında nas başta olmak üzere şerʻi delillerin yanında Arapçadaki gramer kurallarının ve kelimelerin semantik boyutunun etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Furûk-u fiqhiyya is a branch of science that investigates the similar jurisprudence issues with different provisions and is a developing sub-discipline of fiqh. In this study, it is aimed to give information about furûk-u fiqhiyya and determine and analyze the similar issues in which the different provisions are taken in the Minhâcü't-Tâlibîn of Imâm Nawavî, who had an important place in Shafi'i sect. In this context, the conceptual analysis of furûk-u fiqhiyya, its importance, its historical development and related concepts are discussed. The methods used for the formation of the furûk-u fiqhiyya and the characteristics of furûk-u fiqhiyya samples were tried to be explained. The furûk-u fıkhiyye samples in the Minhâcü't-Tâlibîn were tried to be identified and the samples of furûk-u fiqhiyya which we believe will clearly reveal the logic in the furûk-u fiqhiyya issues have been analyzed. Although the work of Imam Nawavî, Minhâcü't-Tâlibîn is a concise work, it contains many examples of Furûk-u fiqhiyya. When the ninety-five samples analyzed from these examined examples, it can be seen that besides tradition (Quran and Hadith) and judicial evidence, Arabic grammatical rules and the semantic dimension of words are influential in taking different provisions from similar issues.