Fazlur Rahman'ın hadis anlayışı
- Tez No: 63646
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Fazlur Rahman'ın hadis anlayışını şöyle özetlemek mümkündür. İlk dönemde Müslümanların sünneti, kavram olarak az yada çok, genel bir şekilde, Hz. Peygamberin sünnetine sıkı bir şekilde bağlıydı. Bu bakımdan Müslümanların ilk dönem uygulamasının Nebevi sünnet kavramından ayrı bir şey olduğu görüşü tutarlı bir görüş değildir. Ancak bu ilk dönem İslamî sünnetin özel muhtevası büyük ölçüde bizzat Müslümanların ürünüydü. Teknik hadisin tamamı tarihî değildir. İsnad olumsuz bir şekilde önemli olmakla beraber nihai anlamda olumlu bir delil teşkil etmez. Ancak hadisin, tamamen tarihî olmasa da Hz Peygamberin sünnetinden ayrı olmadığı son derece açıktır. Bu tezde Fazlur Rahman' m hadis hakkındaki düşünceleri ortaya konulmaya çalışılmış ve onun bu konudaki görüşleriyle ilgili bazı eleştirilerde bulunulmuştur. Bu eleştirilerde, Hz. Peygambere ait olan hadislerle sahabe ve tabiûna ait olan hadislerin ayrı şeyler olduğu gösterilmeye çalışılmış, ayrıca Fazlur Rahman' m hadisleri tenkid ederken ileri sürdüğü bazı gerekçeler eleştirilmiş, bunların ilmî metotlara göre ne kadar geçerli olduğu sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first period, the sunnah of the muslims, as a term, generally was related to the sunnah of the Holy Prophet Because of this, its not true that the first period practice of the muslims is different from the prophetic tradition. But contents of the sunnah, mostly, are product of the muslims. All of tecnicaf hadith are not historical. Isnad that is negatively important in the final meaning does not constitute a positive proof. But the hadith, which is not totally historical, is not different from the sunnah of the Holy Prophet. In this thesis, thoughts of Fazlur Rahman about hadith were tried to expose. Some of them were criticized. In these ciritics, it was tried to show that hadiths of the Holy Prophet are different from that of ashafo and tabiun.