Damga vergisi'nde belli para
Certain amount in stamp duty
- Tez No: 533868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Harcamalar üzerinden alınan vergiler sınıfında yer alan damga vergisi, taraflar arasındaki hukuki işlemlere konu olan kağıtlara Devlet tarafından ispat ve delil vasıtası olarak kullanılabilme gücü kazandırılması karşılığında alınmaktadır. Bu durum, damga vergisinin kâğıda bağlanan edimlerin parasal değerlerinin belli bir oranı olacak şekilde belirlenmesini (nispi esasta vergilendirmeyi) haklı kılmaktadır. Bununla bilirlikte, nispi esasta vergilendirmenin çıkış noktası olan“kâğıdın içerdiği belli para”dan ne anlaşılması gerektiği konusunda idare, yargı ve yazar görüşleri arasında fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmada, damga vergisinin teorik temeli ve damga vergisinde vergileme özet olarak, damga vergisinde belli paranın kapsamı ise ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde yer verilen özellikli durumlardan anlaşılacağı üzere, belli para ile ilgili olarak Vergi İdaresi tarafından açıklayıcı ve tartışmaları sona erdirecek düzenlemeler yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Böylelikle damga vergisinde belli para ile ilgili uygulamalardan kaynaklı tereddüt ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması mümkün olabilecek ve mükellefler üzerindeki ilave külfetler bir nebze azaltılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Stamp duty, which is included in expenditures taxes, is levied on the fact that the papers subject to legal transactions between the parties are given the power to use as evidence and proof by the State. This justifies that the stamp duty is determined to have a certain proportion of the monetary value (proportional taxation) of the acts connected to the document. Notwithstanding, there is no consensus between the administration, the judiciary and the authors on what should be understood from the“certain amount that document contains”, the starting point of proportional taxation. In this paper, the theoretical basis of the stamp duty and the taxation of the stamp duty are summarized and the scope of the certain amount in the stamp duty is examined in detail. As can be seen from the specific cases contained in the last part of the paper, there is a need for the Tax Administration to make regulations that are explanatory and will end debates regarding certain amount. Thus, it may be possible to remove the hesitations and uncertainties arising from the practices related to certain money in the stamp duty, and the additional burden on the taxpayers will be reduced to some extent.