Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi aile hekimliği polikliniğine başvuran diabetes mellitus, hipertansiyon ve hiperlipidemili hastalarda periferik arter hastalığı sıklığı
Peripheral artery disease frequency in diabetes mellitus, hypertension and hyperlipidemia who apply to family medicine outpatient clinics of Dicle University Medical Faculty
  1. Tez No: 533875
  2. Yazar: LOKMAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ASLANHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Periferik arter hastalığı (PAH) yaygın görülen, çoğunlukla etiyolojisinde ateroskleroza rastlanan, prevalansı ve morbiditesi yüksek olan bir hastalıktır. Koroner ve baş-boyun vasküler yapıları da aterosklerozdan etkilenmesine rağmen sıklıkla alt ekstremite arterlerinin aterosklerotik hastalığı PAH olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada Dicle Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran Diyabetes Mellitus (DM), Hipertansiyon (HT) ve Hiperlipidemi (HL) tanılı hastalar ile herhangi bir hastalığı olmayan kontrol grubunun Ankle-Brachial Index (ABI) ölçümü yöntemi ile PAH sıklığının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniğine 1 Nisan 2018 ile 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında başvuran erişkin yaş grubundaki DM, HT ve HL tanılı hastalar ile hasta olmayan kontrol grubu alındı. Her gruptan 50'şer hasta olmak üzere toplam 200 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara sosyodemografik veri formundaki sorular tek tek araştırıcı tarafından yüz yüze görüşme metoduyla sorularak cevaplar alındı. Sosyodemografik veri formundaki tüm sorular sorulduktan sonra hastaların ABI ölçümü yapıldı. ABI ölçümü hastanemizde mevcut bulunan ABPI-MESI adlı ölçüm cihazı ile yapıldı. ABI ölçümü ≤0.9 olan değerler PAH tanısı için anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Peripheral artery disease (PAH) is common, ın the etiology of atherosclerosis, it is a disease with high prevalence and high morbidity. Although atherosclerosis affects the coronary and head and neck vascular structures, the definition of PAH is frequently used as atherosclerotic disease of the lower extremity arteries. The aim of this study was to determine the frequency of PAH in patients with Diabetes Mellitus (DM), Hypertension (HT) and Hyperlipidemia (HL) who were admitted to Dicle University Family Medicine Outpatient Clinic and to the control group patients who did not have these diseases. Materials and Methods: The study group consisted of DM, HT, HL patients and healthy control group who were admitted to Dicle University Family Medicine Outpatient Clinic between April 1, 2018 and July 1, 2018. A total of 200 patients were included in the study. The questions in the sociodemographic data form were asked by the individual investigator with face to face method. After asking all the questions in the sociodemographic data form, ABI was measured. ABI measurement was made by ABPI-MESI device which is present in our hospital. Values of ABI≤0.9 were considered significant for the diagnosis of PAH.