Kocaoba jeotermal alanının (Dikili) hidrojeokimyasal değerlendirilmesi
Hydrogeochemical assessment of Kocaoba (Dikili) geothermal field
  1. Tez No: 533889
  2. Yazar: ÖYKÜ BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL GEMİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma İzmir ili Kocaoba jeotermal alanının ve yakın çevresinin hidrojeolojik, hidrojeokimyasal incelemelerini kapsamaktadır. Dikili bölgesi İzmir ilinin kuzeyinde yer almaktadır. Çalışma alanında sırasıyla Üst Oligosen-Alt Miyosen yaşlı Kozak Plüton'u, Üst Miyosen yaşlı Soma Formasyonu, Üst Miyosen- Pliyosen yaşlı Yuntdağ Volkanitleri ve Kuvaterner yaşlı Dededağ Bazaltları yer almaktadır. Bunların hepsinin üzerinde ise Alüvyon yüzlek vermektedir. Çalışma alanında Yuntdağ Volkaniti-I ve Yuntdağ Volkaniti-II birimleri jeotermal suların hazne kaya özelliğini gösterirken, Demirtaş Piroklastikleri düşük prozite özelliğinden dolayı örtü kaya özelliğindedir. Alüvyon ise akifer özelliğindedir. Çalışma alanından on beş adet su örneği alınarak kimyasal analizleri yapılmıştır. İnceleme alanındaki sular genel olarak sodyum-bikarbonat-sülfat ve kalsiyum-magnezyum-bikarbonat su tipindedir. İnceleme alanındaki termal suların elektriksel iletkenlik değerlerine göre çoğunlukla kullanılabilir bölümde yer aldığı saptanmıştır. Kocaoba jeotermal alanındaki termal suların uygulanan kimyasal jeotermometreler ve çizilen diyagramlarda sıcak suların olgunlaşmamış (ham) sular grubuna girdikleri saptanmıştır. Uygulanan kimyasal jeotermometre bulguları ve kuyuların ölçülmüş hazne sıcaklıkları birlikte değerlendirildiğinde jeotermal suların hazne kaya sıcaklıklarının 75-150 °C arasında olabileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study contains hydrogeological, hydrogeochemical investigation of Kocaoba (Dikili) field and nearby that field. Dikili field is located at north of İzmir city. There are Upper Oligocene-Lower Miocene Kocak Granodiorite, Upper Miocene-Lower Pliocene Yuntdağ Volcanic, Quaternary Dededag Basalt and alluvium in the study area. In the study area Yuntdag Volkanic-I and Yuntdag Volkanic-II are the reservoir of the geothermal system, Demirtas Pyroclastics has low porerity. Alluvium has characteristic of an aquifer. Fifeteen water samples were taken from the study area and cation- anion analysis were done. The examined waters are generally in the type of sodium-bicarbonate-sulfate and calcium-magnesium-bicarbonate. When the examined hot waters were classified according to the Electirical Conductivity, it was seen that they were genearlly classified as 'appropriate for irrigation purpose. Thermal waters in the study area were subjected to geothermometer analysis and it was seen that the hot waters were classified as“immature”waters. When all geothermometer results and available reservoir tempatures measuerd in the wells are considered together, It is estimated that geothermal waters' reservoir rock tempature ranges between 75-150 ºC.