Fusidik asit içeren pomad farmasötik preparatlarda HPLC ile miktar tayini
Quantity determination by HPLC in pomad pharmaceutical preparations containing fusidic acid
- Tez No: 858146
- Danışmanlar: PROF. SEVGİ KOCAOBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Fusidik asit, topikal antibiyotik uygulamalarında en sık kullanılan antibiyotiklerden biridir. Yan etkinin az olması, düşük maliyetli ve hasta kullanımının kolay olması tercih edilmesinin nedenleri arasındadır. Topikal tedavide bakteri kaynaklı enfeksiyon önleyici dermatit, kaşıntı yara ve enfeksiyonların tedavilerinde kullanılır. Fusidik asit, fusidium coccineum isimli mantardan kültür ortamında elde edilen lipofilik bir maddedir. Bu çalışmada fusidik asit içeren pomad farmasötik preparatlarda miktar tayini analizi yüksek basınçlı sıvı kromatografisi yöntemi geliştirilmiş ve validasyonu yapılmıştır. Etken madde analizi Athena C18-WP 100x4,6 mm x 5 µm kolon, methanol: 0,05 M Fosforik Asit tamponu: Asetonitril (30:20:50) oranlarında oluşan hareketli fazı kullanarak izokritik emüsyon ile 1,5 mL/dk akış hızında ve 235 nm dalgaboyunda çalışılmıştır. Metoda seçicilik, çalışma aralığı, doğrusallık, kesinlik, doğruluk, dayanıklılık, çözelti stabilitesi ve sistem uygunluk parametreleri uygulanarak valide edilmiştir. Bu parametreler pomat preparatın analizinde başarılı şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fusidic acid is one of the most commonly used antibiotics in topical antibiotic applications. Less side effects, low cost and ease of use are among the reasons why it is preferred. In topical treatment, it is used in the treatment of bacterial infections, dermatitis, itching, wounds and infections. Fusidic acid is a lipophilic substance obtained in culture medium from the fungus Fusidium coccineum. In this study, high-pressure liquid chromatography method was developed and validated for quantitation analysis of fusidic acid-containing pomad pharmaceutical preparations. Active ingredient analysis Athena C18-WP 100x4.6 mm x 5 µm column, methanol: 0.05 M Phosphoric Acid buffer: Acetonitrile (30:20:50) using the mobile phase with isocritic emulation at a flow rate of 1.5 mL/min and a wavelength of 235 nm has been made. The method was validated by applying the parameters of selectivity, operating range, linearity, precision, accuracy, durability, solution stability and system compatibility. These parameters were successfully applied in the analysis of the ointment preparation.