Tarımsal teşvik uygulamalarının tarım makineleri ve teknolojileri kullanımına etkisinin saptanması
Promoting agricultural technology and use of agricultural machinery effect of Sanliurfa province detection
  1. Tez No: 533894
  2. Yazar: ESRA SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa ili sınırları içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ne kayıtlı çiftçilerin çeşitli kaynaklardan aldıkları tarımsal destek ve teşviklerin niteliği, kapsamı, doğru olup olmadığı, adil dağıtılıp dağıtılmadığı, farklı teşvik ve desteklere ihtiyacın olup olmadığı gibi bir takım çözümlemeleri içeren bir anket çalışması yapılmıştır. Ülkemizin tarımsal politikalarının ilimize yansıması olan tarımsal destek ve teşviklerin çok ciddi oranda fayda sağladığı açıktır. Tarımsal teşvik ve destekler, ilimizin tarımsal mekanizasyon seviyesine de çok ciddi pozitif etki yapmıştır. Tarım alet ve makinaların sayısı önemli oranda artmış ve bazı ürünlerde teknolojik tarım alet ve makinalarının kullanımının yaygınlaştığı açıkça görülmektedir. Hedeflenen tarımsal gelişim ve ekonomik değerlemenin eldesi için hâlihazırda yürürlükte olan tarımsal teşvik ve desteklerin optimize edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Parasal desteklerin verilmesinde bir takım düzenlemelerin yapılması yanında doğrudan parasal destek dışında gerçek faydayı doğuracak destek çeşitlerinin oluşturulması ve tarımsal girdilerin kontrol altına alınarak teşviklerin yararsız kalmasına neden olacak artışlarının engellenmesi daha önemli fayda sağlayacağı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Within the boundaries of the ġanliurfa province, a survey was conducted on the farmer registration system (CMS), which includes a variety of agricultural support and incentives from registered sources such as the nature, coverage, correctness, fair distribution, and need for different incentives and supports. It is obvious that agricultural support and incentives, which are the reflection of our country's agricultural policies, are benefiting very seriously. Agricultural incentives and supports have also had a very serious positive impact on the level of agricultural mechanization of our province. The number of agricultural machines and machines has increased significantly and it is clear that the use of technological agricultural machines and machines is widespread in some products. The necessity of optimizing agricultural incentives and supports already in place for the targeted agricultural development and the exclusion of economic value has emerged. It has been shown that, besides making some arrangements with monetary support, it would be more important to create support types that would generate real benefits other than direct monetary support and to prevent increases in agricultural incomes that would prevent incentives from being useless.