Mahalli ve ulusal düzeyde üretilerek Erzurum piyasasında tüketime sunulan yoğurtların bazı mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some microbiological, physical and chemical properties of yoghurts samples producing as local in Erzurum and at national level
  1. Tez No: 533925
  2. Yazar: ŞEYMA KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada ulusal düzeyde yoğurt üretimi yapan 5 firmadan ve Erzurum civarında mahalli yoğurt üretimi yapan 5 firmadan 3 tekerrür halinde toplam 30 adet yoğurt örneği alınmış, bu örneklerde mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda yoğurt örneklerinin toplam aerobik mezofilik bakteri (TAMB) sayısı 5,68 log kob/g ile 7,61 log kob/g arasında değişmiş ortalama 6,73 log kob/g olarak bulunmuştur. Yoğurt örneklerinde MRS agar'da gelişen laktik asit bakteri (LAB) sayısı 3,09 log kob/g ile 7,25 log kob/g arasında değişmiş ortalama 4,71 olarak belirlenmiştir. Ulusal düzeyde yoğurt üretimi yapan firmaların ürettiği örneklerinin MRS agar'da gelişen LAB sayısı mahalli olarak üretilen yoğurtlardan daha düşük bulunmuştur. Yoğurt örneklerinin M17 agar'da gelişen LAB sayısı 5,25 log kob/g ile 7,15 log kob/g arasında değişmiş ortalama 6,20 log kob/g olarak belirlenmiştir. T test sonucunda ise ulusal düzeyde üretim yapan firmaların ürettiği yoğurt örneklerinin mahalli üretim yapan firmaların yoğurt örneklerinden daha yüksek sayıda M17 agar'da gelişen LAB içerdiği tespit edilmiştir. Yoğurt örneklerinin maya ve küf sayısı
Özet (Çeviri)
In this resarch, 30 yogurt samples were collected from 5 companies producing at national level and from 5 firms producing as local yogurt in Erzurum. Microbiological, physical and chemical analyzes were performed in these samples. As a result of these analyzes, the total aerobic mesophilic bacteria (TAMB) number of the yoghurt samples was found at between 6.79 log cfu / g and 7.71 log cfu / g. The number of lactic acid bacteria (LAB) on MRS agar in the yogurt samples were between 3.09 log cfu / g and 7.25 log cfu / g and avarege value was found as 4.71. Lactic acid bacteria numbers grown on MRS agar produced samples of companies producing yogurt as national level was found to be lower than that of yogurts produced locally. The lactic acid bacteria numbers on M17 agar were found at between 5.25 log cfu / g and 7.15 log cfu /g and avarege was found 6.20 log cfu / g. As a result of the T-test, it was found that yoghurt samples produced by the firms producing at the national level contained at low level the lactic acid bacteria than that of the local manufacturing companies in Erzurum.Yeast and mold count of yogurt samples ranged from