Mikrojellerde katı-sıvı faz geçiş dinamiklerin video mikroskop yöntemiyle incelenmesi
Investigation of solid-liquid phase transition dynamics in microgels by video microscopy method
  1. Tez No: 533924
  2. Yazar: GİZEM BÜŞRA KELLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mikrojel koloit parçacıklar, atomik veya moleküler sistemler için kristalizasyon ve camsı yapı oluşumu gibi fiziksel işlemleri incelemek için ideal bir deneysel model oluştururlar. Mikrojeller, çapraz bağlanmış polimerlerden oluşan su depolayabilen veya salabilen hidrojel kürelerdir. Bu çalışmada PNIPAM (Poli(N-izopropilakrilamid)) moleküllü mikrojel koloit parçacıklar kullanılarak koloit kristal oluşturulmuştur. Bu kristalin esneklik özelliği farklı sıcaklık değerlerinde ölçüm yapılarak incelenmiştir. Mikrojel parçacıklarının şişme ve büzülme dinamikleri kimyasal olarak farklı mekanizmalarla gerçekleşmektedir. Bu fark koloit kristallerinin elastik özelliklerini ve kristal tipleri arasındaki erime faz geçişini etkileyebilmektedir. Her sıcaklık değerinde mikrojel parçacıklarının konum ve titreşimlerinin değişimi video mikroskop yöntemi kullanılarak kristalin esneklik analizi yapılmıştır. Farklı sıcaklıklardaki kristalin esnekliği, parçacıkların ortalama titreşim miktarının parçacıklar arasındaki ortalama mesafeye oranlanmasıyla elde edilen Lindemann parametresi ile bulunmuştur. Aynı zamanda kristal düzeninden çift korelasyon fonksiyonu elde edilmiş ve bu dağılımın sıcaklık ile nasıl etkilendiği hesaplanmıştır. Her iki yöntemde de koloit kristalin sıcaklık artması ile esnekliğinin azalarak sıvı faza yaklaştığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Microgel collidal particles are used as an ideal model for studying formation of crystal and glassy states of atomic or molecular materials. Microgels are hydrogel globules which are composed from crosslinked polymers that have high water absorbance and release capacities. In this thesis, NIPAM( Poly(Nisopropylacrylamide)) colloidal particles have been used to produce colloidal crystal. The elastic properties of this crystal have been investigated under different temperature values. The expansion and contraction dynamics of microgels particles proceed under different chemical mechanisms. This difference can affect the elasticity of colloid crystals and formation of different crystal types. At different temperature values, calculating the locations of colloidal particle and their change in time have been used to measure elasticity of colloid crystal via video microscopy method. The Lindemann parameter which is found by the ratio of vibration of colloidal particle to its neighboring distance is calculated at each temperature value. At the same time pair correlation function and the change of it at different temperatures have been calculated. It is shown that the elasticity of the crystal is decreasing as it approaches towards liquid phase at both methods.