Preterm bebeklerde surfaktan tedavisinin prognoz ve sağkalım üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of efficiency of surfactant therapy on survival and prognosis in preterm newborns
  1. Tez No: 533956
  2. Yazar: ÖZLEM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİME ESRA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Preterm bebeklerde görülen respiratuar distres sendromunun tedavisinde kullanılan surfaktan tedavisinin, neonatal mortaliteyi ve pnömotoraks, pulmoner interstisyel amfizem ve bronkopulmoner displazi gibi morbiditeleri azalttığı bildirilmektedir. Bu çalışmada, RDS tanısı ile Yenidoğan Ünitesine yatırılan ve surfaktan tedavisi alan çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde, surfaktan tedavisinin RDS'ye bağlı mortalite ve morbidite üzerine etkinliğini değerlendirmek amaçlanmıştır. RDS tanısı alan ve surfaktan tedavisi verilen 137 çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebek çalışma grubu olarak retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubunu oluşturan olgular, RDS'ye bağlı mortalite ve morbidite nedenleri bakımından risk faktörleri açısından istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Çalışma grubunda RDS'ye bağlı mortalite oranı %39.2 olarak bulunmuştur. Kaybedilen olgular ile yaşayan hastalar arasında doğum ağırlığı, gebelik yaşı, cinsiyet, doğum şekli bakımından anlamlı istatistiksel farklılık bulunmuştur. Pnömotoraks sıklığı açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Kaybedilen olguların genellikle yaşamın ilk günlerinde eksitus olduğu görülmüştür. Surfaktan tedavisi alan olgularda doğum ağırlığının mortaliteyi belirlemede önemli faktör olduğu tespit edilmiştir. Geç kurtarma tedavisi uygulanan bu çalışma grubu olgularında görüldüğü gibi, surfaktan tedavisi RDS'ye bağlı sağ kalım üzerine anlamlı etkili bulunmuştur. Preterm doğumların surfaktan verilebilecek gelişmiş merkezlerde sağlanabilmesi ve daha erken surfaktan uygulamasının yaygınlaştırılması ile preterm bebeklerde sağ kalımın artacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Surfactant therapy given due to respiratory distress syndrome (RDS) in preterm babies has been reported to decrease neonatal mortality and morbidity including pneumothorax, pulmonart emphysema and bronchopulmonary dysplasia. The purpose of this study was to evaluate the efficiency of surfactant therapy on mortality due to respiratory distress syndrome and neonatal morbidity in very low weight preterm infants admitted to the Neonatal Unit. We evaluated retrospectively 137 very low weight preterm infants with the diagnosis of RDS and treated with surfactant. Risk factors were statistically analyzed for development of mortality and morbidity. Mortality rate due to RDS was 39.2%. Birth wight, gestational age, gender and delivery type were the significant risk factors of mortality. Pnemothorax incidence was not different between survivals and non-survivals. Most of the non-survivals died in the early days of life. Birth weight was the significant prognosticator of survival in those treated with surfactant. We conclude that surfactant therapy is effective on preterm babies with RDS even in those with late term surfactant treatment. Therefore it is of great importance to provide administration of surfactant therapy in developed neonatal units and starting the therapy in the early phase for improving the survival rate in peterm babies with RDS.