Termofilik basillerin biyofilmlerindeki vejetatif hücrelerin ve sporların abiyotik çeşitli yüzeylere adezyonları ve tutunan bu hücre- sporların yüzeylerden eliminasyonu
Adhesion of vegetative cells and spores of Thermophilic bacilli biofilms on some abiotic surfaces and elimination of these cells- spores from the surfaces
  1. Tez No: 533970
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇÖLERİ CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez kapsamında Geobacillus thermodenitrificans DSM 465T, Geobacillus thermoglucosidans B84a, Anoxybacillus kamchatkiensis subp F81 ve Anoxybacillus flavithermus DSM 2641T termofilik bakterilerin“yerinde temizlik”ajanları ile biyofilm giderimleri ve sporsidal ajanlar ile spor giderimleri çalışılmıştır. Süt endüstrisinde sıklıkla kullanılan altı farklı abiyotik yüzey üzerinde, bu termofilik bakterilere ait sporların tutunma desenleri epifloresan mikroskobisiyle incelenmiştir. DSM 465T ve F81'in sporlarının çoğunlukla kauçuk, polikarbonat, PTFE (teflon) ve paslanmaz çelik yüzeylere tutunduğu belirlenmiştir. Termofilik basillerde test edilen sporsidal ajanlardan en etkili olanlarının sadece perasetik asit, setilpiridinyum klorür ve formaldehit olduğu bulunmuştur. Sporlar üzerinde yüksek etkinlik gösteren sporisidal ajanlar arasından, en kısa temas süresine, düşük toksisiteye ve maliyete sahip olmalarından dolayı perasetik asit ve nitrik asit seçilmiştir. Seçilen ajanların LD50 değerleri belirlenerek ikili kombinasyon etkileri test edilmiş ve açık bir şekilde aralarında sinerjism olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak, ideal koşullar altında örneklenen biyofilmlerin 15 sanitasyon ajanı ile giderimleri değerlendirilmiştir. DSM 465T için tripsin, sodyum metaperiodat, subtilizin ve NaCl, B84a için tripsin ve TCA, F81 için nisin, DSM 2641T için ise alkalin proteaz, sodyum metaperiodat, tripsin, TCA, SDS ve nisin en iyi sanitasyon ajanı olarak seçilmiştir. Biyofilm giderimleri, termofilik sporların tutunma desenleri ve sporisidal ajanlarla giderimleri ayrıntılı bir şekilde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of thesis, Geobacillus thermodenitrificans DSM 465T, Geobacillus thermoglucosidans B84a, Anoxybacillus kamchatkiensis subp F81 and Anoxybacillus flavithermus DSM 2641T thermophilic members were studied for their biofilm eradication by“clean in place”agents and spore elimination by sporicidal agents. Thermophilic members were sporulated in order to investigate the spore adhesion patterns on different abiotic surfaces frequently used in dairy industry by epiflourescence microscopy. Thermophilic members such as DSM 465T and F81 mostly preferred rubber and polycarbonate, PTFE and stainless steel surfaces respectively in terms of their spore adhesion. Only peracetic acid, cetylpridinium chloride and formaldehyde were found to be effective on all tested thermophilic bacilli. Peracetic acid and nitric acid, mostly effective sporicidal agents, were selected considering their short contact time, low cost and toxicity. Dual combinative effects of these agents were tested by determining their LC50 values and, it was clearly concluded that there was a synergism. Finally, biofilm eradication capabilities of 15 sanitation agents were evaluated for thermophilic biofilms sampled under ideal environmental conditions. Trypsine, sodium metaperiodate, subtilisin and NaCl for DSM 465T, tyripsine and TCA for B84a, nisin for F81, alkaline protease, sodium metaperiodate, trypsine, TCA, SDS, and nisin for DSM 2641T, respectively, were selected as the best sanitation agents. Eradication of biofilms and most importantly sporicidal efficacy of thermophilic spores and their adhesion patterns researched in details.