Adıyaman ili badem bahçelerinde baklazınnı Tropinota hirta (Poda, 1761) (Coleoptera: Scarabaeidae)'nın popülasyon değişimi, konukçuları ve farklı tuzakların etkinliğinin belirlenmesi
Effectiveness of different Tropinota hirta (Poda, 1761 (Coleoptera: Scarabaeidae) traps, population changing and determination of hosts in almond orchards in Adiyaman province
  1. Tez No: 533976
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ABDULKADİR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yılları arasında Adıyaman iline bağlı Zey Köyü sınırları içerisinde kalan 300 dekarlık bir badem (Amygdalus communis L.) bahçesinde yapılmıştır. Bahçede bulunan badem çeşitlerinin %80'ini Ferragnes ve Ferraduel ile %20'ini Teksas ve Nonpareil oluşturmaktadır. Bu çalışma da 8 farklı tuzak tipinin Baklazınnı (Tropinota hirta) üzerindeki yakalama etkinliği ve konukçuları belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan tuzaklar feromonlu mavi leğen, feromonlu beyaz leğen, feromonlu mavi huni, feromonlu beyaz huni, feromonsuz mavi leğen, feromonsuz beyaz leğen, feromonsuz mavi huni, feromonsuz beyaz hunidir. Tuzaklar kendi aralarında karşılaştırıldığında en etkin tuzağın feromonlu mavi leğen olduğu belirlenmiştir. 2017 yılında yapılan sayımlar sonucunda 7531, 2018 yılında ise sayımlar sonucunda 7042 adet Baklazınnı yakalanmıştır. Baklazınnı'nın (T. hirta) yapılan çalışma sonucunda konukçuları olarak meyve ağaçları; elma (Malus domestica), armut (Pyrus communis), kiraz (Prunus avium), vişne (Prunus cerasus), kayısı (Pyrus armeniaca), ayva (Cydenia vulgaris) ve yabancı ot konukçuları olarak da; yabani hardal (Sinapis arvensis), sürünücü düğün çiçeği (Ranunculus repens), karahindiba (Taraxacum spp.), ballı baba (Lamium amplexicaule), koca fiğ (Vicia narbonensis), Hypecoum sp., Ranunculus sp. belirlenmiştir. Baklazınnı'nın (T. hirta) meyve ağaçları arasında ilk tercihinin badem (Prunus amygdalus L.), yabancı otlardan ise yabani hardal (S. arvensis) olduğu belirlenmiştir. Yapılan gözlemler sonucunda Baklazınnı (T. hirta) kışı toprak yarıkları arasında ve taşların altında geçirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in 2017 and 2018 in an almond (Amygdalus communis L.) orchard of 30 hectares within the borders of Zey Village in Adıyaman Province. Ferragnes and Ferraduel cultivars constitute 80% of the almond varieties and Texas and Nonpareil cultivars constitute 20% of the almond varieties in the orchard. This study determined catching effectiveness of 8 different trap types and hosts on Tropinota hirta. The traps used in the study were blue-colored basin with pheromone, white- colored basin with pheromone, blue- colored funnel with pheromone, white- colored funnel with pheromone and blue- colored basin without pheromone, white- colored basin without pheromone, blue- colored funnel without pheromone and white- colored funnel without pheromone. It was observed that the most effective trap was blue- colored basin with pheromone upon comparison of the traps. The number of Tropinota hirta caught in 2017 was 7531; and the number of Tropinota hirta caught in 2018 was 7042. The fruit tree hosts of Tropinota hirta were determined as apple (Malus domestica), pear (Pyrus communis), cherry (Prunus avium), sour-cherry (Prunus cerasus), apricot (Pyrus armeniaca) and quince (Cydenia vulgaris); and the herb hosts of Tropinota hirta were determined to be as Sinapis arvensis, Ranunculus repens, Taraxacum spp., Lamium amplexicaule, Vicia narbonensis Hypecoum sp. and Ranunculus sp. The fruit species, which attracted Tropinota hirta most, has been almond Prunus amygdalus L.; and the herb, which attracted Tropinota hirta most, has been S. arvensis. It was observed during the studies that Tropinota hirta overwinters within the soil slots and under the stones.