Adıyaman ili badem üretim alanlarında hastalıklara neden olan bitki patojeni fitoplazmaların moleküler yöntemlerle belirlenmesi ve filogenetik ilişkilerinin ortaya konulması
Determination of plant pathogens, phytoplasms causing diseases in almond production areas of Adıyaman province, by molecular methods and evaluation of their phylogenetic relationships
  1. Tez No: 919723
  2. Yazar: BERFİN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET KEMAL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Badem yetiştiriciliğinde dünyada önemli ölçüde kalite ve verim kayıplarına sebep olan birçok hastalık etmeni bulunmaktadır. Bu hastalık etmenlerinden önemli bir patojen olan fitoplazmalardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle çok ciddi verim kayıpları ortaya çıkmaktadır. Fitoplazmalar badem üreticiliğini kısıtlamasından dolayı büyük bir sorun teşkil etmektedir. Araştırma kapsamında Adıyaman ili ve ilçelerinde badem üretim alanlarında fitoplazma infeksiyonlarının varlığının, varsa hangi fitoplazma etmeninin hastalıklara neden olduğunun ve Dünyadaki diğer fitoplazmalar ile filogenetik ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda araştırmanın yürütüldüğü üretim alanlarında badem ağaçları simptomolojik olarak kontrol edilmiştir. Yapılan bahçe kontrollerinde fitoplazmalardan kaynaklanabileceği düşünülen yapraklarda sararma, yapraklarda küçülme, bodurlaşma, çalılaşma ve geriye doğru ölüm gibi belirtiler gösteren ağaçlar hedef alınmış ve bu bitkilerden örnekler toplanmıştır. Diğer yandan sağlıklı bitkilerden de örnek alınmıştır. Simptom odaklı veya güdümlü surveyler sonucunda toplanan ve laboratuvara getirilen bitkilerin soymuk borularını barındıran yaprak orta damarı ve bitki sürgünlerinden moleküler analizlerde materyal olarak kullanılmak üzere DNA elde edilmiştir. Elde edilen DNA karışımında fitoplazma etmeninin varlığı üniversal primerler kullanılarak iki aşamalı olarak yapılan doğrudan ve nested PCR (Polimeraz zincir reaksiyonu) çalışmaları ile kontrol edilmiştir. Nested PCR ürünlerinin DNA dizilerinin elde edilmesi ile yapılan karşılaştırma ve filogenetik analizleri, araştırma alanlarında bulunan ve belirti gösteren badem ağaçlarında“Ca. Phytoplasma aurantifolia”ile ilişkili bir fitoplazma olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırma Adıyaman ilinde badem üretim alanlarında fitoplazmaların varlığını ortaya koyan ilk çalışmadır. Badem yetiştiriciliği yapılan alanlarda fitoplazmaların varlığının tespiti, gerek verim kayıplarının anlaşılması gerek karantina tedbirlerinin alınması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
There are many disease agents that cause significant quality and yield losses in almond cultivation in the world. Diseases caused by phytoplasmas, which are important pathogens among these disease agents, cause very serious yield losses. Phytoplasmas constitute a major problem because they restrict almond production. Within the scope of the research, it was aimed to reveal the presence of phytoplasma infections in almond production areas in Adıyaman province and its districts, which phytoplasma agent causes diseases, if any, and its phylogenetic relationship with other phytoplasmas in the world. In line with this goal, almond trees were checked symptomatically in the production areas where the research was conducted. In the garden checks, trees showing symptoms such as yellowing of leaves, shrinkage of leaves, stunting, bushyness and color change in flower petals thought to be caused by phytoplasmas were targeted and samples were collected from these plants. On the other hand, samples were also taken from healthy plants. DNA was obtained from the leaf midrib and plant shoots containing the peel tubes of the plants collected as a result of symptom-oriented or guided surveys and brought to the laboratory to be used as material in molecular analyses. The presence of phytoplasma agent in the obtained DNA mixture was checked by direct and nested PCR (polymerase chain reaction) studies performed in two stages using universal primers. Comparison and phylogenetic analysis of DNA sequences of nested PCR products revealed that there was a phytoplasma related to“Ca. Phytoplasma aurantifolia”in symptomatic almond trees found in the research areas. This study is the first to reveal the presence of phytoplasmas in almond production areas in Adıyaman province. Detection of the presence of phytoplasmas in almond cultivation areas is important in terms of understanding yield losses and taking quarantine measures.