Tıpta bazı hastalıkların tanısında bulanık kümeler ve uygulamaları
Fuzzy set theory and application in medical diagnosis of some diseases
  1. Tez No: 533977
  2. Yazar: İBRAHİM ŞANLIBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET BATIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde ilk önce, matematik bilgi sisteminde kayıtlı olan bulanık kümeler ve bulanık kümelerde işlemler hakkında tanım ve teoremler verildi. Sonra bulanık çevrelerde kullanılan belirsizlik teorisi, kredibility teorisi ve uzayları incelendi. Daha sonra tıpta teşhis koymada bulanık küme işlemleri, bulanıklaştırma, durulaştırma, benzerlik, kredibility dağılım gibi konuların tanım ve uygulamalarına yer verildi. Özel olarak solunum ses verileri bulanık işlemlerle analiz etme, belirsiz olan ses verilerini anlamlandırmak için bulanıklaştırma ve durulaştırma yöntemleri kullanılarak seslerin entropileri, benzerlikleri, kredibility dağılımları ve beklenen değerleri bulunmuştur. Ayrıca solunum sesleri ile ilgili bir model oluşturulup hekimin teşhis koymasında nümerik sayılar çıkartılarak destek olunmuştur. Bulanık çok amaçlı karar yöntemleri kullanılarak ses verileri incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, definitions and theorems were given about fuzzy sets and fuzzy sets in the mathematical information system. Then, the uncertainty theory, creditbility theory and spaces used in fuzzy phenomena were examined. Then, the definition and applications of fuzzy set operations, fuzzification, defuzzification, similarity, credibility distribution were included in the diagnosis in medicine. Specifically, the entropy, similarities and credibility distributions of the respiratory sounds were determined by using the fuzzification and the defuzzification methods to analyze the sound data of the respiratory sound with fuzzy processes. In addition, a model for respiratory sounds was created and the physician's diagnosis was made by removing the numerical numbers. Using the fuzzy multipurpose decision methods, the sound data was analyzed and interpreted.