Beşinci nesil iletişim sistemleri için karma hüzmeleme tekniklerinin incelenmesi
Investigation of hybrid beamforming techniques for fifth generation communication systems
  1. Tez No: 533979
  2. Yazar: MUSTAFA AHMADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KABALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mevcut hüzmeleme teknikleri, milimetre dalga iletişim sistemleri için kanalın aşırı geniş bantlı, benzersiz kanal özellikleri ve donanım kısıtlamalar içermesi nedeniyle çok sayıda zorluk ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu tez çalışmasında, beşinci nesil mobil iletişim sistemleri ve masif Çok Girişli Çok Çıkışlı iletişim sistemleri gibi milimetre dalga frekanslarında çalışması hedeflenen iletişim sistemleri için potansiyel karma hüzmeleme tekniklerinin incelenmesi ve yeni bir karma hüzmeleyici tasarımının gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Karma hüzmeleyici sistemi tasarlanırken Yinelemeli Geometrik Ortalama Ayrıştırma yöntemi kullanılmıştır. Tasarlanan sistemin başarımı; sistemin karakteristik yapıları (verici/alıcı anten sayısı, veri akışı, verici/alıcı RF zincir sayısı gibi) ve farklı kanal saçılma değerleri dikkate alınarak analiz edilmiştir. Bununla birlikte önerilen sistemin başarım sonuçları, literatürde daha önceden önerilen Tekil Değer Ayrıştırma ve Genelleştirilmiş Üçgensel Ayrıştırma yöntemlerini kullanan sistemlerin başarımları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen hüzmeleyici sistemin mevcut olan sistemlerden daha iyi başarım sonuçlarına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Present beamforming techniques are faced with many difficulties since channel has extreme broadband, unique features and hardware restrictions in millimeter wave communication systems. In this thesis, the investigation of potential hybrid beamforming techniques, which will be operated in millimeter wave frequencies such as the fifth generation mobile communication systems and the massive Multi Input Multi Output communication systems, and realization of a new hybrid beamformer design are aimed. Iterative Geometric Mean Decomposition method is utilized while designing the hybrid beamformer system. The performance of designed system is analyzed by considering both characteristic structures of the communication system (number of transmitter/receiver antennas, data stream, number of transmitter/receiver RF chains etc.) and different channel scattering values. Furthermore, the obtained performance results of the proposed system are compared with the performances of systems that are previously proposed by using Singular Value Decomposition and Generalized Triangular Decomposition methods. The acquired results clearly showed that the proposed hybrid beamformer system outperforms the current beamformer systems.