Biberiye (Rosmarinus officinalis L.) bitkisinin mikrodalga ile kurutulmasının optimizasyonu
Optimization with microwave drying of rosemary (Rosmarinus officinalis L.)
- Tez No: 533978
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE VİLDAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, biberiye (Rosmarinus Officinalis L.) bitkisinin mikrodalga bir fırında kurutulmasının optimizasyonu Taguchi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma parametreleri olarak, mikrodalga gücü (180-900 W), ön işlem (%w 0-5NaCl çözeltisi) ve madde miktarı (10-30 g) seçilmiştir. Kalite kriteri olarak toplam renk değişimi, rehidrasyon kapasitesi ve yağ asitleri incelenmiştir. Toplam renk değişimini minimum, rehidrasyon kapasitesi ve yağ asit değerlerini maksimum yapan optimum çalışma koşulları; mikrodalga gücü:180 W, ön işlem: %2,5'lik NaCl çözeltisi, madde miktarı: 30 g olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda yapılan deney verileri 9 farklı matematiksel modele uygulanarak kuruma kinetiği incelenmiştir. Biberiyenin mikrodalga kuruma davranışını tanımlayan en uygun model olarak Midilli et al. modeli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization of drying of rosemary (Rosmarinus Officinalis L.) plant in a microwave oven was investigated by using Taguchi method. As the operating parameters, microwave power (180-900 W), pretreatment (% w 0-5NaCl solution) ve amount of material (10-30 g) were selected. Total color change, rehydration capacity ve fatty acids were examined as quality criteria. The optimum experimental conditions which minimum for total color change, maximum for rehydration capacity ve fatty acid values were obtained were found to be; microwave power: 180 W, pretreatment: 2.5% NaCl solution, substance amount: 30 g. Experimental data in optimum conditions were applied to 9 different mathematical models ve the drying kinetics were examined. The most suitable model describing the behavior of the microwave drying of rosemary was found as Midilli et al. model.