Özel liselerdeki amatör müzik topluluklarının öğrencilere sosyal kazanımları
Social gains of student in amateur music communities in special high school
  1. Tez No: 534019
  2. Yazar: OĞUZ YAŞAR ÖZZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada müziğin farklı tanımları eski gelenekten günümüze sıralanmış, müziğin insanlar üzerinde ne tür etkilerinin olduğu anne karnından itibaren araştırılmıştır. Farklı üniversitelerde yapılan araştırma örnekleri ile anlatılmıştır. Çalıştığım okulda amatör müzik topluluğu olarak sahnelenen müzikal tiyatro örneğinin tanımı yapılıp, öğrencilerin zamanlarını kaliteli geçirmeleri, özgüvenlerinin gelişmesi, kendilerini daha rahat ifade edip girişken birer birey olmaları anket çalışmasıyla incelenmiştir. Lise ve daha sonraki eğitim kurumlarında yapılacak kolektif çalışmaların birlikte uyum, dostluk ve paylaşım niteliklerini geliştirmesi üzerine yapılan uygulama tez çalışmasında ayrıntılarıyla belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In certain study, the different definitions of music from past to present are listed and as from mother's womb, the effects of music on human beings are searched. It is also explained with many other study samples of different universities. The sample of musical theatre performed by an amateur music band in the private school which I work is defined, and it is examined by a survey showing that students spending their quality time, improving their self-confidence, being more companionable person by expressing themselves easly. In this study, it is also indicated in a detail way that collective performances done in high school or upper educations develop harmony, friendship and sharing among students.