Müşteri yönlülük, inovasyon yönlülük ve örgütsel bağlılık arsındaki ilişki: Bir alan araştırması
The relationship between customer orientation, İnovation orientation and organizational commitment: A field study
- Tez No: 534055
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Müşteri yönlülük, müşterinin satın alma gereksinimlerini en iyi şekilde değerlendirirken, onları göz önünde bulundurarak keşfetmeye ve karşılamaya odaklanır. İnovasyon yönlülük yeni pazarlar oluşturma ve girme, mevcut pazar payını artırma, firma büyüme stratejileri için gereklilik. Örgütsel bağlılık ise çalışanın örgütle olan ilişkisini ve örgütün üyeliğini sürdürme ya da sürdürme kararını açıklayan psikolojik bir durumudur. Çalışmanın hem zaman, hem de maliyet açısından sadece Kastamonu ili Merkez ilçesinde bulunan özel eğitim kurumlar ve özel okullarda uygulanması çalışmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Müşteri yönlülük ve inovasyon yönlülük ile örgütsel bağlılık ilişkisi ortaya konarak örgütsel bağlılığa yönelik çalışmalar yürütülmesine yol gösterecektir. Bu çalışma: özel eğitim kurumları ve özel okullarda faaliyet gösteren işletmelerin müşteri yönlülük, inovasyon yönlülük ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada yüz yüze anket yöntemiyle veriler toplanmıştır. Araştırma Kastamonu il merkezinde özel eğitim merkezlerinde yapılmıştır. Müşteri Yönlülük, İnovasyon Yönlülük ve Örgütsel Bağlılık Ölçekleri ile toplanan veriler SPSS 23.0 istatistik programında değerlendirilmiştir. Müşteri yönlülük, inovasyon yönlülük ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışanların müşteri yönlülük, inovasyon yönlülük ve örgütsel bağlılık, ölçeğine ait puanlarının yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, kadro unvanı durumu ile tek yönlü ANOVA ve t-Testi ile test edilmiştir. Analiz sonucunda, özel eğitim kurumları ve özel okullarda görev yapan çalışanların örgütsel bağlılıklarını etkileyen müşteri yönlülük ve inovasyon yönlülük faktörleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Customer orientation focuses on exploring and meeting customer needs while optimizing their purchasing needs. Innovation orientation is necessary for creating and entering new markets, increasing existing market share, and firm growth strategies. Organizational commitment is a psychological state that explains the decision of the employee to maintain its association with the organization and its membership.This study is limited both in terms of time and cost, it has been performed in the Central District of Kastamonu province to private schools and private education institutions. The relationship between customer orientation, innovation orientation and organizational commitment will lead to the implementation of studies on organizational commitment. This study was carried out to determine whether there is a significant relationship between customer orientation, innovation orientation and organizational commitment in private schools and private education institutions. Datas were collected by face-to-face questionnaire method in the study. Customer Orientation, Innovation Orientation and Organizational Commitment Scales were evaluated in the SPSS 23.0 statistical program. It has been determined that there is a significant relationship between customer orientation, innovation orientation and organizational commitment. Whether the points related to employees' customer orientation, innovation orientation and organizational commitment with respect to age, gender, education status, team title was tested by one-way analysis of variance (ANOVA) and t-Test. In the study the level of significance was set at alpha (α=.05). As a result of the analysis, the customer orientation and innovation orientation factors which affect the organizational commitment of the employees in the private schools and private education institutions (preparatory school) were determined.