Uçucu kül ve cam atıklarından üretilen seramiklerin özelliklerine ZnO katkısının etkisinin incelenmesi
The effect of ZnO addition on the processing of ceramic tiles from waste glass and fly ash
- Tez No: 534065
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada uçucu kül ve atık cam karışımlarından üretilen seramik malzemelere ZnO katkısının etkisi incelenmiştir. Ağırlıkça % 0, 5, 10 ve 20 oranlarında ZnO, uçucu kül ve atık cam karışımına ilave edilerek bileşimler hazırlanmıştır. Silindirik numuneler preslenerek şekillendirilmiş ve 900, 950, 1000 ve 1050 °C' de 2 saat süre ile sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin pişme küçülmesi, bulk yoğunluğu, görünür gözenekliliği, su emmesi, donma, pamuklaşma özellikleri ve basma mukavemeti belirlenmiştir. Ayrıca X-ışını difraksiyonu (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi ile de sinterlenen numuneler karakterize edilmiştir. Böylece ZnO katkısının uçucu kül ve atık cam tozu karışımlarından üretilen seramiklerin özelliklerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of ZnO adition on ceramic materials produced from fly ash and waste glass mixtures was investigated. ZnO in the range of 0, 5, 10, 20 wt. % have been added into waste glass and fly ash mixture. Cylindrical specimens were shaped by pressing and were sintered at 900, 950, 1000 and 1050 °C for 2 h. Sintered specimens were exposed to the firing shrinkage, bulk density, apparent porosity and water absorption, freeze, efflorescence and compressive strength. Furthermore, the samples were also characterized by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscope (SEM) analysis.Thus, the effects of ZnO addition on the properties of ceramics produced from fly ash and waste glass powder mixtures were investigated.