Kahramanmaraş ili ve merkez ilçelerde yer alan mobilya sanayi işletmelerinin sorunlarının araştırılması
Investigation of the problems of furniture industrial enterprises in Kahramanmaras province center
  1. Tez No: 534064
  2. Yazar: RUKİYE BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Nüfusun hızla artmasına karşın doğal dengenin önemli bir unsuru ormanlarımız hızlı bir biçimde azalmakta ve diğer taraftan buna paralel olarak orman ürünleri sanayisi iş kolundaki sorunlar hızla büyümektedir. Orman ürünleri sanayisinde arz ve talep çatışması ile bu iş kolundaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunları dikkatle incelenmesi gereken iki önemli konudur. Türkiye'de orman alanlarının mevcut durumu birçok ülkenin toplam yüzölçümünden daha fazla olmasına rağmen, ülkemizin ormanlık alanı sadece %26'dır. Mobilya endüstrisinin Türkiye'deki gelişimi 19.yüzyılda orman ürünleri sanayisine yapılan yatırımlarla başlamıştır. Mobilya endüstrisi orman ürünleri endüstrisinin ikincil imalat sanayi gurubu içinde yer alan bir endüstri koludur. Bu çalışmada; Kahramanmaraş'ta bulunan orman ürünleri sanayi işletmelerinin kurulurken ve yürütürken yaşadıkları sorunların araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla; Kahramanmaraş'ta bulunan mobilya işletmelerinin arasından tesadüfi olarak seçilen 76 adet işletmeye yüz yüze görüşülerek anket formu uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, mobilya ve dekorasyon firmalarının temel sıkıntıları, iş yerini kurarken ve yürütürken yaşadıkları problemler, hammadde yetersizliği, yaratıcı ve üretken elemanların eksikliği ve yetersizliği gibi sorunlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the rapidly increase in the population, an important element of the natural equilibrium is our forests are fastly decreasing and on the other hand, the problems in the forest products industry business sector are growing quickly. The problems of supply and demand in the forest products industry and the problems of small and medium-sized enterprises in this sector are two important issues that need to be investigated. Although the total area of forest assets has more forested areas of many countries, the current state of the forest areas in Turkey is only 26%. In the 19th century, the development of the furniture industry in Turkey began with investments in the forest products industry. The furniture industry is an industry branch in the secondary manufacturing industry group of the forest products industry. In this study; The aim of this study is to investigate on the problems of furniture products industrial enterprises in Kahramanmaraş. For this purpose; A total of 76 enterprises were randomly selected from the furniture enterprises located in Kahramanmaraş and interviewed face to face. According to the results of the research, the main problems of furniture and decoration companies, problems in setting up and executing the workplace, lack of raw materials, lack and lack of creative and productive staff have been identified as problems.