Gerçek zamanlı hassas nokta konumlama (RT-PPP) yönteminin performansının incelenmesi
Real-time precise point positioning (RT-PPP) method investigation of performance
  1. Tez No: 534066
  2. Yazar: MÜZEYYEN TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ALÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Konum belirleme sistemlerinde kullanıcının ihtiyacına göre hassasiyet aralıkları 3-5 metreden, desimetreye ve hatta milimetreye kadar değişebilir. Hassas Nokta Konumlama (PPP) tekniğinde konumu/koordinatı belirlenecek noktada tek bir alıcının toplayacağı veriler yeterli olmakla beraber tekniğin teorisi ilkesel olarak mutlak konum belirleme yöntemine dayanmaktadır. Bu çalışmada RT-PPP (Real Time-Precise Point Positioning) yönteminin performansını test etmek için 6 adet IGS RTS istasyonu kullanılmıştır. BKG Ntrip Client (BNC) v.2.12 yazılımı kullanılarak elde edilen sonuçlar, hem doğruluk hem de hassasiyet açısından incelenmiştir. Değerlendirmelerde GPS, GLONASS, GALILEO ve BEIDOU uydu sistemleri dikkate alındığından yayın efemerisi akışı olarak RTCM3EPH, kombine edilmiş yörünge/saat düzeltme ürünü olarak da CLK93 kullanılmıştır. Her bir istasyonda yalnız GPS, GPS+GLONASS ve GPS+GLONASS+GALILEO+BEIDOU sistemleri eş zamanlı kullanılarak 1 saniye aralıklarla yaklaşık 4 saatlik koordinatlar değerleri elde edilmiştir. Ardından CSRS-PPP yazılımı kullanılarak ilgili günlerde istasyonların 24 saatlik gözlem dosyaları kullanılarak statik değerlendirme sonucunda koordinat değerleri elde edilmiştir. Bu koordinatlar referans koordinatlar olarak alınmıştır. Her bir epokta elde edilen RT-PPP koordinatları ile referans koordinatlar kullanılarak X, Y, Z Kartezyen(yer merkezli) sistemden Kuzey (n), Doğu (e), Yukarı (u) bileşenleri ile tanımlanan toposentrik koordinat sistemine dönüşümler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yakınsama süresi göz ardı edildiğinde (~20 dakika) tüm istasyonlarda tüm koordinat bileşenlerinde 10 cm den daha iyi bir doğruluğun elde edildiği görülmüştür. Ayrıca elde edilen RT troposferik gecikmenin uygunluğu test edilmiştir. Bu amaçla RT-ZTD değerleri IGS-ZTD değerleri ile karşılaştırılmış ve farkların 2 cm'nin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to the needs of the user in the positioning system, the sensitivity ranges can range from 3-5 meters, decimeter and even millimeters. While the data to be collected by a single receiver at the point where the position / coordinate will be determined in the Precision Point Positioning (PPP) technique is sufficient, the theory of the technique is principally based on the absolute positioning method. In this study, 6 IGS RTS stations were used to test the performance of RT-PPP (Real Time-Precise Point Positioning) method. The results obtained using the BKG Ntrip Client (BNC) v.2.12 software were examined for both accuracy and precision. In the evaluation, GPS, GLONASS, GALILEO and BEIDOU satellite systems were taken into consideration and RTCM3EPH was used as the broadcast ephemer flow and CLK93 was used as the combined trajectory / time correction product. At each station, GPS, GPS + GLONASS and GPS + GLONASS + GALILEO + BEIDOU systems were used simultaneously to obtain the coordinates values of approximately 4 hours at 1 second intervals. Then, using the CSRS-PPP software, coordinate values were obtained as a result of static evaluation by using 24 hour observation files of the stations on the related days. These coordinates are taken as reference coordinates. The transformations to the topocentric coordinate system defined by the North (n), East (e), Upper (u) components were performed from the X, Y, Z Cartesian (earth centered) system using the reference coordinates obtained with the RT-PPP coordinates obtained in each episode. According to the results, it was observed that, when the convergence time was ignored (~ 20 minutes), a accuracy of more than 10 cm was obtained in all coordinate components in all stations. Furthermore, the suitability of the obtained tropospheric delay was tested. For this purpose, RT-ZTD values were compared with IGS-ZTD values and the differences were found to be below 2 cm.