Reservation frame slotted ALOHA for multi-class IoT networks
Rezervasyon tabanlı çerçeve-dilimli ALOHA'nın çok-sınıflı IoT ağlar için kullanılması
- Tez No: 534110
- Danışmanlar: Prof. Dr. NAİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Rezervasyon Tabanlı Çerçeve-Dilimli ALOHA'nın Çok-sınıflı IoT Ağlar için Kullanılması Nesnelerin İnterneti (IoT), işimiz ve günlük hayatımızda önemli değişikliklere yol açma potansiyeli olan bir teknolojidir. ALOHA tabanlı ortam erişim yöntemleri, göreceli düşük verime sahip olmalarına rağmen, düşük karmaşıklıklarından dolayı, IoT uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, tek sekmeli bir IoT ağı için Çerçeve-Dilimli ALOHA'nın (FSA) başarımını arttırmak hedeflenmektedir. Görev zaman dilimleme, kablosuz ağların enerji tüketimini yönetmek için önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır ve lisanssız spektrumda çalışan ağları kullanan düğümlerde bir maksimum görev döngüsü kısıtlaması mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, bu ağlarda görev döngüsü paternlerini kullanmak suretiyle önceden rezervasyon yapılarak FSA'ın başarımını arttırmaktır. Öncelikle, tek-sınıflı IoT ağı için sistem modeli önerildi ve simülasyon yöntemi kullanılarak, önerilen Rezervasyon FSA (RFSA) yönteminin, FSA'ye göreceli olarak, trafik modelleri ile ilgili farklı sistem parametrelerindeki değişikliklere göre başarımı irdelendi. Bu ön çalışmadan elde edilen bilgiler ışığında, farklı görev döngüsü kısıtlamaları olan çok sınıflı bir IoT ağı için RFSA yöntemleri önerildi. Çok sımıflı bir IoT ağında RFSA'nın kullanılması için, her bir sınıf için kanal kaynak tahsis yöntemleri gerekir. Bu tezde, kullanılan trafik modeline göre çeşitli statik ve dinamik kanal yöntemleri önerilmektedir FSA ile karşılaştırmak suretiyle, bu yöntemlerin başarımları irdelenmektedir. Statik bölümleme, düşük trafik yükleri için daha iyi başarıma sahiptir, ancak dinamik bölümleme, daha yüksek trafik yüklerinde daha iyi bir performans sunmaktadır. Uygun bir kanal tahsisi yönteminin seçiminin, yüke ve ağın çeşitli sistem parametrelerine göre değişmesi gerektiği, bu tezde gösterilmişdir.
Özet (Çeviri)
Reservation Frame Slotted ALOHA for Multi-Class IoT Networks The Internet of Things (IoT) is a promising technology capable of revolutionizing our work and daily lives. ALOHA based medium access schemes are widely used in IoT applications due to their low complexity despite lower throughput figures. In this study, we aim to improve the performance of Frame Slotted ALOHA (FSA) for a single hop IoT network without increasing the overall complexity. Duty cycling is a key concept for managing energy consumption of wireless networks with battery powered nodes having maximum duty cycle constraints. The goal of this study is to improve the performance of Frame Slotted ALOHA by exploiting duty cycle patterns in these networks and using reservations in advance. We discuss the system model for a single class IoT network and study via simulations the performance of Reservation Frame Slotted ALOHA (RFSA) as compared to FSA, as well as the performace implications of different system parameters related to traffic patterns. With the insight gained from this preliminary study, we next model a multi-class IoT network with nodes belonging to different classes with different duty cycle constraints. Adopting RFSA for such a network requires different schemes for allocating channel resources for each class. We propose several static and dynamic channel allocation schemes based on our traffic model and study their performance as compared to FSA. Static partitioning has better performance for low traffic loads but dynamic partitioning offers better throughput at higher traffic loads. Selection of an appropriate channel allocation scheme can vary according to the load as well as several system parameters of the network.