Bolu, Kale-Bolu fındığı tabiatı koruma alanının peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi
Assessment of Kale-Bolu hazelnut reservation area in the frame of landscape architecture
  1. Tez No: 120127
  2. Yazar: BAŞAK AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KALE-BOLU FINDIĞI TABİATI KORUMA ALANI'NIN PEYZAJ MİMARLIĞI AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Başak AVCIOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Elmas ERDOĞAN Bu çalışmada Türkiye'de sahip oldukları zengin flora ve fauna özelliklerinden ötürü 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'na göre ilan edilen ve sadece“eğitim ve araştırma”amacına yönelik olarak yönetilen“tabiat koruma alanı”statüsündeki koruma alanlarının peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmanın materyali olan Kale-Bolu Fındığı Tabiatı Koruma Alanı, 1988 yılında sahip olduğu anıtsal özellikteki Carylus colurna L. (kaya findığı) bireyleri, zengin odunsu bitki ve yaban hayatı çeşitliliğinden ötürü tabiatı koruma alam olarak koruma altına alınmıştır. Tabiatı koruma alanları doğal ekosistemlerin, bitki genetik kaynaklarının ve yaban hayatının yerinde korunması (in-situ) açısından önemli koruma alanları olmasının yanısıra bu alanlarda gerçekleştirilen eğitim ve araştırma faaliyetleri açısından da önemli alanlardır. Uluslararası ölçekte, tabiatı koruma alanlarına benzer statülerdeki koruma alanlarında, bu alanların ilan edilme hedeflerinden biri olan eğitim ve araştırma faaliyetleri etkin bir şekilde planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir. Oysa Türkiye'de sulak alan ekosistemi olan bir-iki tabiatı koruma alanı dışında hiçbir alanda planlama çalışması gerçekleştirilmemiştir ve 35 tabiatı koruma alanından hiçbirinde“eğitim ve araştırma”faaliyetleri yapılmamaktadır. Bu çalışmayla Türkiye'de orman ekosistemi olan bir tabiatı koruma alanında ilk kez örnek bir planlama çalışması yapılmıştır. Bununla birlikte, yasada izin verildiği ölçüde Kale-Bolu Fındığı Tabiatı Koruma Alam örneğinde, alanın zengin flora, fauna varlığı ve ekosistem yapısı incelenerek tabiatı koruma alanlarında“eğitim ve araştırma”faaliyetleri peyzaj mimarlığı açısından değerlendirilmiş ve planlanmıştır. 2002, 137 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Tabiatı koruma alanı, doğa rezervi, doğa rezervi tasarımı, bölgeleme/zonlama.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ASSESSMENT OF KALE-BOLU FINDI?I NATURE RESERVATION AREA IN THE FRAME OF LANDSCAPE ARCHITECTURE Başak AVCIO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of landscape Architecture Supervisor: Assoc. Prof. Elmas ERDO?AN In this study, assessment of protected areas in the status of“nature reservation areas'* which have been established according to National Parks Law No. 2873 for their rich flora and fauna characteristics and have been managed for the purposes of ”education and research“, was done in the frame of landscape architecture. The study material named Kale-Bolu Fındığı Nature Reservation Area was declared as a nature reservation area in 1988 for its monumental characteristic individuals of Coryius colurna L. (rock peanut), rich woody plants and wildlife diversity. In addition to, in-sim conservation of natural ecosystems, plant genetic resources and wildlife, nature reservation areas are important areas for education and research activities realized in these areas. In protected areas, which have similar status as nature reservation areas at international level, education and research activities are planned and realized effectively, which are their establishment objectives. However, in Turkey except for a few nature reservation areas of wetland ecosystem, in no area planning studies have been realized and in none of the 35 nature reservation areas ”education and research“ activities are done. This study is one of the first examples of a planning study in a nature reservation area of a forest ecosystem in Turkey. In addition to this, ”education and research" activities were assessed and planned in the frame of landscape architecture in the sample of Kale-Bolu Fındığı Nature Reservation Area with analyzing its rich flora and fauna diversity, and ecosystem types. 2002, 137 pages KEY WORDS: Nature reservation areas, nature reserve, nature reserve design, and zonation.