Gerze tavuğunda majör doku uyumluluk kompleksi (MHC) polimorfizminin mikrosatellit markörler ile karakterizasyonu
Molecular characterization of major histocompatibity gene complex (MHC) polymorphisms in gerze chicken by microsatellite dna markers
- Tez No: 534134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Yapılan bu çalışmada Gerze İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde koruma altında tutulan Gerze populasyonuna ait 43 örnek ile Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nden alınan 50 Saf hat genotipin dirençlilik ile ilgili olduğu bildirilen MCW0371 ve LEI0258 mikrosatellit lokuslarında polimorfizm durumları incelenmiştir. MCW0371 lokusu bütün tüm örnekler monomorfizm göstermiştir. LEI0258 lokunda ise yüksek oranda polimorfizm görülmüştür. Gerze ve Saf hat populasyonlarında LEI0258 lokusunda tespit edilen allel sayıları sırasıyla 18,11; gözlenen heterozigotluk derecesi sırasıyla 0,721, 0,349 olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda incelenen Gerze populasyonunun tavuklarda dayanıklılık ıslahı çalışmalarında kullanılabilecek çeşitliliğe sahip değerli bir kaynak olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 43 spicements from Gerze breed which are under protection of Gerze District Directorate of Food, Agriculture and Livestock and 50 pure strain genotypes which are obtained from Poultry Research Institute of Turkey were analysed in respect to polymorphism states in MCW0371 and LEI0258 microstallite locuses which are declared connect with resistance. MCW0371 locus is shown monomorphism in all speciments but LEI0258 is shown very high rates of polymorphism. The number of alleles detected in the LEI0258 locus in Gerze and Pure line populations were 18,11; the observed degree of heterozygosity was determined as 0,721, 0,349, respectively. As a result of the study, it was concluded that the Gerze population is a valuable genetic resource that can be used in breeding studies in chicken.