TiB2 ilaveli aramid elyaf takviyeli polimer kompozitlerinmekanik özelliklerinin istatistiksel analizlerive yapay sinir ağlarıyla modellemesi
Statistical analysis of mechanical properties of TiB2 added aramid fiber reinforced polymer composites and modeling with artificial neural networks
  1. Tez No: 534136
  2. Yazar: FATİH BUYRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde ilerlemekte olan teknoloji malzeme bilimindeki birçok çeşitliliği de beraberinde getirmiştir Malzeme biliminin önemli bir parçası olan kompozit malzemeler, sağladığı imkanlarla birlikte neredeyse her alanda uygulanabilir ve daha kullanışlı olmaları farklı türde uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Kompozit malzemeler arasında en çok ilgi gören polimer matrisli malzemeler olmuştur. Malzeme sınıfında yaygın olarak kullanılan polimer matrisli kompozitlerin özelliğinden dolayı savunma teknolojilerinde çok önemli bir yeri vardır. Bu tezde polimer matrisli kompozitler üzerine deneysel bir çalışma yapılmıştır. Takviye elamanı aramid elyaf, kullanılan reçine türü ise epoksi reçinedir. İkinci ana bileşen olarak belli oranlarda TiB2 ilave edilip farkı açılara sahip farklı parametrelerde kompozitler 8 kat olacak şekilde üretilmiştir. Vakum torbalama üretim yöntemiyle aramid elyafa emdirilen kevlar kompozit levhaları üretilmiş olup ilk aşamada 90 açıya sahip numuneler, bir sonraki aşamada ise 45 açıya sahip numuneler üretilmiştir. TiB2 oranları ağırlıkça %0,%1, %2 ve %4 olmak üzere dört farklı oranlarda sabitlenmiştir. Mekanik testler yapılmadan önce numunelerin bir kısmına 120 °C'de 4 saat kürleme işlemine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlarla istatistiksel yöntemlerle analizleri yapılıp yapay sinir ağlarıyla modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the advancing technology has brought with it many varieties of material science. Along with the possibilities of composite materials, which are an important part of the materials science, it has brought together different kinds of applications that can be applied in almost every field and more useful. The most interested ones among the composite materials were the polymer matrix materials. Due to the nature of polymer matrix composites which are widely used in material class, they have a very important place in defense technologies. In this thesis, an experimental study was done on polymer matrix composites. The reinforcing element is aramid fiber and the resin type used is epoxy resin. Is added as the second main component in certain ratios and composites are produced in 8 layers with different parameters and different angles. Kevlar composite plates which are impregnated with aramid fiber were produced by vacuum bagging production method and samples with 90 angle at the first stage and samples with 45 angle at the next stage were produced. The TiB2 ratios are fixed at four different value as: %0,%1, %2, %4 by weight. Prior to mechanical tests, some of the samples were cured 120 °C for 4 hours. The results were analyzed by statistical methods and modeled by artificial neural networks.