Determination of the relationship betweenostracoda (Crustacea) carapace size andgeographic and ecological factors indifferent aquatic habitats of Mersin (Turkey)
Mersin (Türkiye) ilindeki farkli habitatlarda ostrakoda (Crustacea) kabuk boylari ile coğrafik ve ekolojik faktörler arasindaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 534137
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, 03-09 Ekim 2015 tarihleri arasında Mersin ilinden toplam 117 adet denizel olmayan sucul habitatlardan örnekleme yapılmıştır. Toplam 117 noktadan 36 tür ve 14 alt fosil (kabuk veya karapaks) tespit edilmiştir. Burada bulunan 36 türün 34'ü Mersin ili için yeni kayıttır. Buna ek olarak, dört Ostracoda türü (Bradlycypris cf. obliqua, Cypretta cf. reticulata, Fabeaformiscandona cf. wegelini, Hemicypris cf. largeeticulata), Türkiye Ostracoda faunası için yeni kayıttır. Su ve sediman örnekleri, farklı yükseklik aralıklarında ostrakod türlerinin dağılımı ile kabuk büyüklüğü arasındaki ilişkiyi göstermek için analiz edilmiştir. Üç veya daha fazla bulunan türlerden 1990 bireyin kabuk boyu ölçülmüştür. Kanonik ilişki Analizinin (CCA) ilk iki ekseni, 12 taksa ve beş çevresel değişken arasındaki ilişkinin % 72.6'sını ortaya çıkarmıştır. Değişkenler arasında su sıcaklığı (P 0.05). Yükseklik arttıkça kabuk uzunluklarında bir değişiklik olduğu açıktır, ancak kabuk uzunluğu ve yükseklik arasındaki ilişki hakkında konuşmak için daha fazla örnekleme ve daha fazla ölçüm gereklidir.
Özet (Çeviri)
In the present study, total of 117 different non-marine aquatic habitats were sampled from Mersin province during 03-09 October 2015. In total, 36 species and14 sub-fossils (valves or carapace) were detected from 66 of 117 sites. 34 of the 36 species found in here are new records for the province of Mersin. In addition, four ostracod taxa (Bradleycypris cf. obliqua, Cypretta cf. reticulata, Fabeaformiscandona cf. wegelini, Hemicypris cf. largereticulata) were new record for the Turkish Ostracoda fauna. Water and sediment samples were analyzed to show the relationship between distribution of ostracod species and their valve size at different elevational ranges. Valve length of 1990 individuals which found three or more than three times were measured. The first two axes of the Canonical Corresponding Analysis (CCA) revealed 72.6% of the relationship between 12 taxa and five ecological variables. Among the variables, water temperature (P 0.05 ) for all the individuals wheras Ilyocypris bradyi for all the individual of this species had showed significant result (N=308, t=4.24, P < 0.001) was observed. It is clear that there is a change in valve lengths as the elevation increases, but more sampling and more measurements are required to talk about the relationship between elevation and valve length.